Anormal smear sonucunda tedavi aldıysanız bir süre sonra tekrar smear kontrolü gerekir. Bu süreyi doktorunuz belirleyecektir. Bu verilen tedavinin ne kadar etkin olduğunu görmek için gereklidir. Pek çok klinikte tedaviyi değerlendirmek için tedavi sonrası kolposkopi yapılır. CIN derecesine bağlı olarak eğer herşey normalse belirli aralarla smear kontrolü devam eder. Eğer smearde herhangi bir anormallik saptanırsa tekrar kolposkopi yapılır.

Kolposkopi nedir?

KolposkopiKolposkopi serviksi daha detaylı ve büyüterek incelemeyi sağlayan bir yöntemdir. Servikse çıplak gözle bakmak yerine özel bir mikroskop yardımıyla değişiklikler incelenir. Bu tetkik smear alınmasından biraz daha uzun zaman alabilir ancak ağrı veren bir muayene yöntemi değildir.

CIN nasıl tedavi edilir?

CIN’ları tedavi etmek için pek çok yol vardır. Lezyonun yeri ve büyüklüğüne göre bir yöntem seçilebilir :

Koterizasyon: Rahim ağzının yakılması işlemidir.

Koterizasyon

 

 

 

 

 

 

 

Kriyoterapi (Dondurma): Rahim ağzının dondurulması işlemidir.

Kriyoterapi

 

 

 

 

 

 

 

LEEP: Bu teknikte genelde servikse lokal bir anestezi (uyuşturma) uygulanır ve anormal doku elektrik teli yardımıyla çıkarılır. Uygulaması kolay ve güvenli olan bu işlem çok iyi sonuçlar verir.

Konizasyon: Rahim ağzının bir kısmının lokal veya genel anestezi altında çıkarılması işlemidir. Oldukça güvenli ve iyi sonuç veren yöntemlerden birisidir.

CIN tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Eğer tedavi lokal anestezi altında uygulanmışsa anestezinin etkisi geçtikten sonra kramp şeklinde ağrı hissedilebilir. Ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer LEEP uygulandıysa tedavi sonrası bir süre lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu genelde 2 hafta sonra geçer ancak 4-6 haftaya kadar da uzayabilir. Kanama miktarı fazla olmamalı ve zaman içinde azalmalıdır. Tedavi sonrası 4 hafta cinsel ilişki yasaktır. Aynı zamanda bu sürede tampon da kullanılmamalıdır. Hastalara 2-4 hafta yüzmemeleri önerilir.