Dış gebeliğin erken döneminde de normal gebeliklerdeki gibi adet gecikmesi olur. Genellikle 2. gebelik ayına kadar herhangi bir şikayet olmamaktadır. Sonraki dönemlerde embriyonun büyümesi ve yerleştiği bölgeye baskı yapmasıyla alakalı bazı belirtiler ortaya çıkar.

Örneğin dış gebelik tüpte gelişmişse, tüp giderek gerilmeye başlar ve gerilmeye bağlı ağrılar en sık şikayet olarak karşımıza çıkar. Hasta bu dönemde başvurursa en başarılı şekilde tedavi edilir. Devam eden süreçte, baskının fazlalaşmasıyla birlikte kan damarlarından biri veya birkaç tanesinin yırtılması sonunda kanama durumu ortaya çıkmaktadır. Eğer tüp yırtılır ve kanama olursa hasta bıçak saplanır tarzda çok şiddetli bir ağrı duyar ve iç kanamaya bağlı tansiyon düşmesi, baş dönmesi, bayılma ve şok tablosu gelişebilir. Dış gebelikten en sık ölüm nedeni bu iç kanamadır.

Normal bir gebeliğin 4-5. gebelik haftalarında ultrason ile muayenede rahim içinde gebelik kesesi görülebilmektedir. Rahim içinde gebelik kesesinin görülmemesi halinde kanda beta-hCG (β-hCG) bakılmalıdır. β-hCG hormon düzeyinin normalin üzerinde çıkması halinde dış gebelikten şüphelenilmelidir.