Teşhis kadının tıbbi öyküsü ve fizik muayenesi ile konulur. Fizik muayenede, pelvik organların değerlendirilmesi yapılır. Ultrasonografi yapılarak dismenoreye neden olabilecek  myom ve endometriozis gibi hastalıklar araştırılır.

Dismenore nasıl tedavi edilir?

1) Ağrı kesiciler

Non-steroid antiinflamatuar ilaçlar diye adlandırılan bir grup ağrı kesici dismenorenin rahatlatılmasında çok etkilidir. En iyi etki için, ilacı menstruasyon belirtileri başladığında başlayıp, düzenli olarak 2-3 gün kullanmak gerekir.

2) Doğum kontrol ilaçları

Doğum kontrol hapları ve diğer doğum kontrol ilaçları (iğne, implant, hormonlu spiral) dismenoreyi çok azaltırlar. Bunlar, rahim iç zarını incelterek prostaglandin miktarını azaltırlar ve böylece adet kanaması ve ağrılı kramplar da azalmış olur. Bu ilaçların ara vermeden kullanılmasıyla kanamasız ve ağrısız bir süreç elde edilebilir. Doğum kontrol metotları gebelik istemeyen kadınlarda kullanılabilir ve istenirse ağrı kesicilerle birlikte kullanılmaları ile etki daha da arttırılabilir.

3) İlaçsız tedaviler

Dismenore esnasında kasık bölgesine sıcak uygulaması ağrıyı azatmada etkilidir. Ayrıca bitkisel ilaçlar, egzersiz, yoga ve akupunktur etkisi kanıtlanmamış diğer yardımcı metotlardır.

Ağrı kesiciler yada doğum kontrol ilaçlarının tek tek veya birlikte 2-3 menstrüel siklusta kullanılmasına rağmen yeterince ağrı kontrolü sağlanamazsa, laparoskopi yapılarak, endometriozis yada başka ağrı sebepleri araştırılmalıdır. Aynı esnada bu hastalıkların tedavisi de yapılabilir.