Endometriozis teşhisi nasıl konulur?

Endometriozis teshisiEndometriozis teşhisi koymak için bir test yoktur. Şikayetinize ve muayene sonuçlarına göre hekiminiz bu ihtimalden şüphelenecektir. Ultrasonda, yumurtalıklarda kendine özgü bir görüntüsü olan ve 1-2 ay sonraki kontrolde kaybolmayan kist ya da kistler olması, akla endometrioma (çikolata kisti) ve endometriozis hastalığını getirir. Muayene sonrası kesin olarak endometriozis teşhisi koymanın tek yolu laparoskopi yani kapalı ameliyatla endometriozis odaklarının direkt olarak gözle görülmesidir. Bu işlem sırasında endometriozis hastalığının karındaki yaygınlığına göre evrelendirmesi de yapılır. Ancak hasta şikayeti ile hastalığın yaygınlığı uyumlu olmayabilir. Yani henüz hastalığı 1. evrede olan bir hastanın da çok şiddetli ağrıları olabilir. Ayrıca yine laparoskopi sırasında endometriozis odaklarının yakılması, varsa yumurtalıktaki kistlerin çıkarılması, oluşmuş yapışıklıklar varsa bunların açılması gibi cerrahi tedaviler de yapılabilir.

Endometriozisin tedavisi nasıldır?

Endometriozis tedavisi hem cerrahi tedavi hem de ilaç tedavisi şeklinde birkaç yolla yapılabilir. Tedaviyi belirlerken hastanın ileride çocuk sahibi olmak isteyip istemediği dikkate alınmalıdır.

Asıl şikayet ağrı ise ağrı kesiciler kullanılır. Çocuk isteği yoksa, doğum kontrol hapları ağrıyı azaltmada uygun bir seçenek olacaktır. Yine, menstrüel periyotları durduran hormonal ilaçlar ağrı kontrolünde yararlı olur. Ancak bunlar çok uzun süre kullanılamaz ve gebelik isteği varsa uygun değildir.

Asıl şikayet gebe kalamamak olduğunda, öncelikle muayene yapılır ve sonrasında laparoskopi planlanır. Laparoskopiyle karın içi, rahim, yumurtalık ve tüplerin yapısı ve de yapışıklık olup olmadığı izlenir. Ardından, diğer bulgular da göz önüne alınarak, aşılama ya da tüp bebek yöntemlerinden birisi ile gebe kalınması için tedavi uygulanır.