En önemli risk erken membran rüptürünün (EMR) doğumu başlatıcı etkisi olmasıdır. Her zaman olmasa da çoğu hastada su geldikten 24 saat sonra doğum sancıları başlar. Bu yüzden suyun gelmesi erken doğuma sebep olabilir. Erken doğum da bebeğe ait solunum sıkıntısı gibi diğer sorunlara sebep olacaktır.

 

İkinci önemli risk ise, fetusun etrafındaki koruyucu zarlar yırtıldığı için fetusun ve rahim içinin enfeksiyona karşı açık hale gelmesidir. Bunun için anne yakından izlenir ve önlemek için gerekli antibiyotikler verilir. EMR sonucu ortaya çıkan enfeksiyona koryoamniyonit adı verilir. Bu enfeksiyon bir yandan uterusa ve buradan anne adayının kanına geçerek annede ciddi enfeksiyonlara, öte yandan direkt yayılmayla fetusa ve fetusun kanına geçerek fetusta ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Herhangi bir enfeksiyon olduğu kesinleştiğinde gebelik sonlandırılır.

 

Çok ani ve bol su gelmesi durumunda kordon sarkması olabilir ve kordon sıkışabilir, bu durum çok acil bir durumdur ve bebeğin ölümüne bile sebep olabilir. Su gelmesi sonrası bebeğin eşinde (plasenta) erken ayrılma (dekolman plasenta) olabilir.

 

Suyun gelmesine bağlı bebeğin suyu azalacağı için buna bağlı riskler gelişebilir. Suyu az olan bebeğin yüzünde ve kol-bacaklarında bir takım anomaliler ve şekil bozuklukları gelişebilir, akciğer gelişmesi geri kalabilir.