Gebelik sırasında özel bir sorun yoksa, gebe kadın önceden yaptığı bir çok faaliyeti normal olarak sürdürebilir. Çalışma hayatı, yolculuk yapma, egzersiz, cinsel yaşamla ilgili gebenin özelliklerine göre öneriler getirilebilir ama çoğu kez normal olarak sürdürmek mümkündür. Belirli koşullardaki kadınların faaliyetlerini sınırlandırması gerekebilir. Kişisel detaylar muayeneler sırasında öğrenilir.

Gebelikte seyahat

Gebelik boyunca araba ile seyahat edilebilir. Her zaman emniyet kemeri takılmalı ve omuz kayışı göğüsler ve göbeğin yanı arasında olmalıdır. Kucak kemeri göbeğin altında olmalıdır. Uzun geziler sırasında sık mola verilmeli, molalarda yürünmeli, bacaklardaki dolaşım sağlanmalıdır.  Arabanın hava yastıkları açık tutulmalıdır.

Gebelik sırasında uçakla da seyahat edebilir. Ama eğer gebeliğin sonuna doğru uçmayı planlıyorsanız, çoğu havayolu şirketi, hamileliğin son ayında uçma izni vermemektedir. Uzun uçuş sırasında otururken bacakları ve ayakları sık sık hareket ettirmeye çalışmak önemlidir. Ayrıca ayağa kalkmak birkaç adım atmak iyi olur. Bu kan pıhtılarının oluşmasını önleyebilir. Eğer yurt dışı seyahati planlanıyorsa, doktorunuzun bilgisi olması önemlidir. Bazı ülkelerde bulaşıcı hastalık riski söz konusudur. Gideceğiniz ülkeye seyahatin güvenli olup olmayacağını sorunuz.

Gebelikte egzersiz

Gebe kadınlar dahil tüm yetişkinlerin, haftanın her günü ya da çoğu gününde 20-30 dakika egzersiz yapması önerilir. Egzersizin hamilelik sırasında birçok faydaları vardır. Egzersiz zindelik verir, enerji düzeyini artırır, iyi hissetmenizi sağlar ve uykunuza yardımcı olur. Ayrıca hamilelik belirtileri olan kabızlık, şişkinlik, şişlik ve sırt ağrılarını da azaltır. Sizin için doğru olan egzersiz tipi mevcut gebeliğinize, geçmişteki gebeliklerinize ve hamile olmadan önceki aktivite derecenize bağlıdır. Genel olarak, hamile kadınlar için en iyi öneriler yürüyüş ve yüzmedir. Gebelikte kas ve eklemleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Basketbol, ata binme, kayak ve jimnastik gibi zorlayıcı sporlardan da kaçınılmalıdır. Güvenle egzersiz yapmak için öneriler:

  • Hamileliğin ilk 3 ayından sonra sırtüstü yatmaktan kaçının.
  • Egzersize yavaş yavaş başlayın ve aktivite düzeyinizi yavaşça artırın.
  • Sıcak veya nemli havalarda egzersizden kaçının.
  • Bol su için.
  • Göğüslerinizi destekleyen bir sütyen giyin.
  • Eğer nefessiz kaldıysanız ve konuşamıyorsanız egzersizi durdurun.
  • Eğer şu belirtilerden herhangi biri varsa egzersizi durdurmalı ve hekiminize başvurmalısınız : Vajinadan kanama, nefes almada sorun, sersemleme ya da baş dönmesi hissetme, baş ağrısı ya da göğüs ağrısı, kaslarda güçsüzlük, kasılmalar, vajinadan sızan sıvı, bacakta şişme-ağrı-kızarıklık-ateş, bebeğinizin her zamanki gibi hareket etmemesi.

Gebelikte çalışma hayatı

Hamileliği sırasında problemi olmayan kadınlar doğum sancısı oluncaya kadar bile çalışabilirler. Çalışmayı bırakmak, sağlığınıza, bebeğinizin sağlığına ve işinizin niteliğine bağlıdır.

 Gebelikte cinsel yaşam

Kadınlar sorunsuz bir gebelik sırasında cinsel yaşantılarını normal olarak sürdürebilirler.