Genital enfeksiyon nedir?

Genital enfeksiyonlar, kadının üreme organlarını (vajina, rahim ağzı, rahim, tüpler, yumurtalıklar) tutan enfeksiyonlardır ve en sık doktora başvurma nedenidir. Sıkça görülen enfeksiyonlar arasında kandidiyazis (mantar), vajinozis (bakteriyel), trikomonas (bakteriyel), genital herpes (viral) ve genital siğil (viral) sayılabilir.

Kandidiyazis nedir?

KandidiyazisVulva ve vajinada mantar enfeksiyonları (kandidiyazis) çok sık görülür. En sık şikayetler kaşıntı, beyaz kıvamlı akıntı, kızarıklık, şişlik, ilişki sırasında yanma ve idrar yaparken yanmadır. Normalde de bu bölgede bulunabilen (flora) ve şikayet yapmayan kandida türleri bazı durumlarda çoğalarak bu yakınmalara yol açarlar. Bu çoğalmada hiçbir etken olmayabileceği gibi antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, gebelik ve şeker hastalığı (diyabet) kandidiyazisin gelişimine zemin hazırlayabilir.

Direkt gözle muayene yoluyla çok kolayca tanı konulabilen kandidiyazisin tedavisinde; vajinal krem, vajinal tablet veya ağızdan ilaçlar kullanılır. Kandidiyaziste en büyük sorun, sık tekrarlaması ve bazen tedaviye dirençli olabilen kandida (mantar) türleridir. Bu durumda daha uzun tedavi ve daha etkili ilaçlar kullanılması gerekebilir. Bir diğer  önemli konu da kandidiyazise zemin hazırlayan faktörlere dikkat edilmesidir. Diyabet varsa kan şekeri normal sınırlarda tutulmalı, sık mantar olan kadınlarda antibiyotik tedavisi sırasında oral tek doz mantar ilacı da verilmelidir.

Bakteriyel vajinozis nedir?

Bakteriyel vajinozis kadınlardaki akıntının en sık sebebidir. Vajinada normalde de olan laktobasil miktarının azalması bakteriyel vajinozise zemin hazırlar. Genital hijyenin kötü olması ve birden fazla partnerle cinsel ilişkide bulunulması riski artırır. En sık şikayet bol, sulu ve pis kokulu vajinal akıntıdır. Cinsel ilişki sonrası akıntı ve rahatsızlıkta artış görülebilir ve  kanama da olabilir. Hastaların bir bölümünde ise hiçbir şikayeti olmaz. Gebelerde bakteriyel vajinozis gelişirse, su kesesinde erken açılma ve erken doğum gelişebilir. Bakteriyel vajinozis ağızdan ve vajinal yoldan kullanılan ilaçlarla tedavi edilir. Hastaların yarısından fazlasında hastalık 1 yıl içinde nüks eder (tekrarlar). Nüksleri önlemek için vajinal florayı bozan vajinal duştan kaçınmak gerekir.

Bakteriyel Vajinozis Bakteriyel Vajinozs

 

 

 

 

 

 

 

Trikomoniyazis nedir?

TrikomoniyazisViral olmayan ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Gonore (bel soğukluğu) gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarla birlikteliği sıktır. Kirli, ince, sarı-yeşil akıntı ve idrarda ve ilişkide yanma gibi şikayetlere yol açar. Tedavisinde ağızdan etkili ilaçlar vardır. Trikomonas tespit edilen bir kadın cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda uyarılmalıdır.

 

 

 

 

Genital herpes nedir?

Genital herpes, herpes simpleks adlı virüsün neden olduğu, cinsel yolla bulaşan ve sık görülen bir hastalıktır. Bu virüs ağız çevresindeki uçuklara neden olan virüsle aynıdır. Herpes enfeksiyonlu kadın, bunun bulaşıcılığı konusunda uyarılmalıdır. Virüsü aldıktan sonraki birkaç haftada şikayetler başlar ve 2-3 hafta sürer. Ağrılı genital ülserler oluşur ve ilk ataklardaki lezyonlar çok şiddetli ağrı yapar. Hastalık iyileştikten sonra virüsler sinir uçlarında yerleşip gizlenir ve yıllar sonra tekrar cilde gelerek, bu kez daha az ağrılı olan genital herpes hastalığına yol açar.

Hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve laboratuvar testleriyle tanı konulur. Gebelikte aktif herpes geçirildiğinde ve doğuma yakın dönemdeyse bebeğe geçme riski mevcuttur. Bu durumda sezaryenle doğum uygun olur. Tedavide ağızdan alınan ve lezyonlara sürülen (merhem) antiviral ilaçlar kullanılır ancak virüslerin tamamen vücuttan uzaklaştırılması mümkün değildir. Tedavi, ilk belirtiden sonraki 72 saat içinde başlatıldığında daha etkili olur. Genital bölgenin temiz ve kuru tutulması, tahriş edici çamaşırlar giyilmemesi, soğuk oturma banyoları ağrıyı rahatlatıcı tedbirlerdir. Ağrı kesici ilaçlar da kullanılır.

Genital herpes Genitalherpes

 

 

 

 

 

 

 

Genital siğil nedir?

Kondilom adı verilen genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Sebebi HPV adlı virüstür ve bu virüs rahim ağzı kanserinin de sebebidir. İnsanlar siğil olmasa da bu virüsü cinsel yolla almış olabilirler. Virüs yıllar boyunca hiç belirti vermeden kalabilir. Siğiller çıktıktan sonra yayılma ve büyüme eğilimindedir. Kondilom tanısı, muayene ve bu esnada alınacak biyopsinin patolojik incelemesi ile konulur.

Genital SiğilKondilom tedavisinde ilaçlar ve basit cerrahi işlemler uygulanabilir. Siğillerin çıkarılmasıyla tüm virüsler uzaklaştırılmış olmaz ve bu yüzden hastalık haftalar-aylar sonra nüks edebilir. İnsan immün (bağışıklık) sistemi genelde 2 yıl içinde virüsleri temizler. Podofilin ve triklor asetik asit gibi solüsyonlar siğilleri yok etmeyi sağlar, immün sistemi güçlendirici kremler de kullanılabilir. Ancak bu lokal tedaviler dikkatli ve kontrollü uygulanmalıdır çünkü sağlam deriye de zarar verebilirler.

Tıbbi tedaviye cevap vermeyen, çok geniş alan kaplayan, vajina ve anüs yakınında yerleşmiş siğillerde cerrahi işlemler yapılır. Bunlar eksizyon (keserek çıkarma), dondurma ve yakma işlemleridir. Genital siğillerin önleyici tedavisinde HPV virüsüne karşı geliştirilmiş aşılar etkilidir.