1. Hafta Gebelik

Gebeliğin başlangıcı, ilişkinin olduğu ve gebe kalınan gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir. Bunun nedeni gebelik haftası hesaplamalarının daha kolay yapılabilmesini sağlamaktır. Bu şekilde gebelik 280 gün yani 40 hafta sürer.

2. Hafta Gebelik

İkinci gebelik haftasında anne adayında yumurtlama için yumurta hücresi gelişimi devam etmektedir ve henüz döllenme olmamıştır. Hamilelikte 2. hafta endometrium adı verilen rahim zarının kalınlaşmaya başladığı haftadır. Bebeğin (embriyonun) ihtiyaçlarını karşılamak üzere rahim zarında kanlanma artar. İkinci gebelik haftasının sonunda yumurtlama meydana gelir.

3. Hafta Gebelik

İşte gerçekte gebe kaldığınız dönem bu haftadır. Üçüncü gebelik haftasında döllenme (fertilizasyon) ve implantasyon gerçekleşir. Döllenme, tek bir spermin (n kromozom) yumurta (n kromozom) hücresinin içine girmesi ile başlar ve zigot (2n kromozom) adı verilen hücrenin ortaya çıkması ile sonlanır. Döllenmeden 5-6 gün sonra zigot rahim içine yerleşmeye (implantasyon) başlar. Üçüncü hamilelik haftasında implantasyona (rahim içine yapışma-yerleşme) bağlı olarak lekelenme şeklinde vajinal kanama görülebilir.

gebelik1haftaaGebelikte üçüncü hafta

 

 

 

 

 

 

4. Hafta Gebelik

Henüz adetiniz geçmedi ise ve planlı bir gebelik değilse, bu haftada gebe olduğunuzu anlamanız biraz zor olabilir. Dördüncü gebelik haftasında yapılan ultrasonda ilk gebelik belirtisi olan gebelik kesesini görmek genelde mümkün değildir. Ancak 4. hafta gebelik sırasında kanda yapılan gebelik testi ile %100′e yakın doğruluk ile gebelik tespit edilebilir. Dördüncü haftadaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtilerle benzer. Halsizlik, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyet ilk gebelik belirtileri arasında başta gelenlerdir. Eğer gebelik öncesi başlamadıysanız folik asit takviyesine başlamanız gerekir. Folik asit kullanımı anne rahmindeki bebeğin 4-6. gebelik haftaları arasında gelişen beyin ve omuriliğinin yerleştiği kemik kanal, yani “nöral tüp” problemlerini %50 oranında azaltır.

Gebelikte 5 hafta

5. Hafta Gebelik

Adetiniz bir hafta geçti ve gebe olduğunuzu anladınız. Beşinci gebelik haftasında memelerde dolgunluk ,hassasiyet, sürekli uyku hali ve halsizlik en sık karşılaşılan gebelik belirtileridir. Rahimdeki (uterus) büyüme mesanenin kapasitesini azalttığı için sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyulabilir. Artık bu haftadan sonra vajinal ultrason ile gebelik kesesi rahim (uterus) içinde görülebilir. Eğer ultrasonda gebelik kesesi görülemez ise bu bir dış gebelik olabilir. Dış gebelik hayati tehlike yaratabilen ciddi bir durumdur. Bu nedenle gebelikte ilk kontrolün gecikmemesi ve kadın doğum doktoru tarafından ultrason eşliğinde muayene ile gebelik kesesinin görüntülenmesi çok önemlidir. Kadın doğum uzmanı tarafından gebelik takibi hamile kaldığınızı düşündüğünüz andan itibaren başlamalıdır. Ve hatta daha ideal olanı, eğer planlı bir hamilelik ise hamile kalmadan önce kadın doğum doktorunuzu seçmeniz ve gebelik öncesi yapılması gerekenler hakkında bilgi almanızdır. Gebelik boyunca yapacaklarınızın bir planını yapma zamanı geldi. Kendinizi kısıtlamanıza gerek yok. Spor yapmaya devam edebilirsiniz.