Hamilelikte 11. hafta

11. Hafta Gebelik

On birinci gebelik haftasında artık anne rahmindeki bebek embryo olarak adlandırılmaz. O artık bir “FETÜS” tür ve bebeğin boyu ultrasonda yaklaşık 41 mm ölçülür. Ağırlığı ise 7 gramdır.

On birinci gebelik haftasında Down Sendromu tarama teslerinden, bileşik test (kombine test-ikili test) artık yapılabilir. Bu test üçlü teste göre çok daha etkindir ve en etkin olduğu dönem gebeliğin 11. haftası civarıdır. Bileşik test-Kombine test-İkili test: 11-14. gebelik haftaları arasında yapılan bu testte ultrason ile bebeğin ense kalınlığı (ense saydamlığı – NT) ölçülür. Ve beraberinde hamile annenin kanında ölçülen bazı hormonlarla (hCG ve PAPP-A) Down Sendromu olasılığı (riski) belirlenir. Bu test Down Sendromlu gebeliklerin yaklaşık olarak %85′inde yüksek çıkar. Normal gebeliklerin de %5′inde bebek normal olmasına rağmen test yüksek çıkar. Kombine testin (ikili testin) yüksek çıktığı durumlarda Koryon Villus Biyopsisi (CVS) ile kesin tanı konulabilir.

11Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 12. hafta

12. Hafta Gebelik

On ikinci gebelik haftasında gebelik belirtilerine baş ağrısı ve baş dönmesi de sık olarak eklenir. Erken gebelik haftaları geçirildiği için mevcut gebelikte düşük tehlikesi çok büyük ölçüde azalmıştır.

 

 12Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 13. hafta13. Hafta Gebelik

On üçüncü gebelik haftası ilk trimesterin, yani hamilelikte ilk üç ayın son haftasıdır. Erken gebelik belirtileri ve hamile kadında yarattığı şikayetler hemen hemen hiç kalmamıştır. Gebe kadının rahimi büyüdükçe gerilir ve rahim etrafını çevreleyen ve kendisini yerinde tutan zarlarda gerginlik oluşturur. Bu hamile kadın tarafından hafif bir kasık ağrısı şeklinde algılanabilir. Gebelik hormonları hamile kadının cildinde değişikliklere neden olurlar. Özellikle yüz ve boyunda lekelenmeler olabilir. Hamilelikte görülen bu kahverengi lekelere “gebelik maskesi” ya da “chloasma” adı verilir. Geçici bir durumdur ve genellikle doğumdan sonra düzelir.

13Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 14. hafta14. Hafta Gebelik

On dört hafta civarında gebelik belirtilerine bel ağrıları, kabızlık ve tansiyonda hafif düşme de eklenebilir. Bebeğinizin ultrasonda ölçülen boyu (baş-popo mesafesi) 80 mm olmuştur.

 

14Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 15. hafta15. Hafta Gebelik

On beşinci gebelik haftasından itibaren memelerden klostrum (ağız) adı verilen sıvı gelebilir. Bu normal bir durumdur.

 

 

15Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!