Hamilelikte 16. hafta16. Hafta Gebelik

On altıncı gebelik haftasında bebeğin cinsiyeti büyük olasılıkla saptanır. Bazı durumlarda 12-14 hafta gebelik de cinsiyet tespiti için yeterli olabilir. 16 haftalık gebelikte omurga açıklığı (nöral tüp defekti) ve Down sendromu risk belirlemesi için üçlü test yapılabilir. Üçlü test için ideal zaman aralığı 16–18. gebelik haftası arasıdır. Üçlü testin hassasiyeti ikili teste göre oldukça düşüktür. Ancak 11–14. hamilelik haftasında ikili test yapılmayanlara veya omurga açıklığınının taramasına yönelik durumlarda üçlü test yapılabilir. İkili test yapılmamış ve geç kalınmış gebelerde, üçlü testte şüpheli durum saptanması durumunda amniyosentez 16. gebelik haftasından itibaren yapılabilir.

Tecrübeli anne adayları bebeğin ilk hareketini 16 hafta gebelikten itibaren hissedebilirler. İlk gebeliğini yaşayanlarda bu 20 haftalık gebelik civarında gerçekleşir.

16Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 17. hafta17. Hafta Gebelik

On yedinci gebelik haftasında bebeğin tüm organ sistemleri artık tam olarak işlev kazanmıştır. Bebeğin böbreklerinin süzme fonksiyonu yavaş yavaş artmaya başlar. Gebelik takibinde artık hamile anneye demir desteğine başlanmalıdır.

 

17 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

 

Hamilelikte 18. hafta18. Hafta Gebelik

On sekizinci gebelik haftasında hamile annenin kan hacmi artmaya başlar. 18 hafta itibariyle, artık bebeğiniz boyu 14,2 cm olup bebek 190 gram ağırlığa ulaşmıştır.

 

 

 18 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

 

19. Hafta GebeHamilelikte 19. haftalik

On dokuzuncu gebelik haftasında areola adı verilen meme başını çevreleyen kahverengi alan giderek büyümeye başlar. Hamilelikte areolanın büyümesi ve renginin koyulaşması normal bir durumdur ve doğumdan sonra 12. aya kadar devam edebilir.

 

 19 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 20. hafta20. Hafta Gebelik

Artık yolu yarıladınız. 20. hafta itibariyle, bebeğiniz boyu 16,5 cm olup bebeğiniz 300 gram ağırlığa ulaşmıştır. Yirminci gebelik haftasından sonra gebeliğin sona ermesi düşük olarak değil erken doğum olarak isimlendirilmeye başlanır. Gebelik takibinde bebeğin tüm organlarının ve bebek kalbinin değerlendirildiği ayrıntılı ultrason (malformasyon ultrasonografisi-ikinci düzey ultrason) 18-22. haftalar arasında yapılır ve ideal zaman 20 haftalık gebeliktir.

20 hafta gebelik itibariyle anne karnındaki bebeğin hareketleri rahatça hissedilebilir. Bu haftaya kadar en az 5 kilo almış olmanız gerekmektedir.

20 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!