Hamilelikte 21. hafta21. Hafta Gebelik

Yirmi birinci gebelik haftasından başlayarak, preeklampsi (gebelikte hipertansiyon – gebelik zehirlenmesi – gebelik toksemisi) riskinden dolayı en azından haftada bir kez tansiyon ölçtürmek faydalı olacaktır. Daha önce başlanmadıysa 21. hafta gebelik itibariyle hamile kadına demir desteğine mutlaka başlanmalıdır.

 

Hamilelikte 22. hafta22. Hafta Gebelik

Yirmi ikinci gebelik haftasından itibaren anne karnındaki bebek artık duyabilir.

 

 

 

Hamilelikte 23. hafta23. Hafta Gebelik

Yirmi üçüncü gebelik haftasında artık bebeğin hareketleri hamile kadının karnı ellenerek hissedebilir, hatta bu hareketler dışarıdan gözle bile fark edilebilir. Bu gebelik haftasında bebeğin pozisyonu çok değişken olabilir. 23. hafta gebelikte yapılan ultrason incelemelerinde bebek makat gelişken çok kısa bir süre sonra baş gelişe dönebilir. Bu yüzden bebeğin ters durması fazla önemli değildir.

 23Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 24. hafta24. Hafta Gebelik

24 hafta gebelik, bebek için yaşamla bağdaşan (viabilite) sınır olarak kabul edilir. Viabilite, bebeğin annesine bağımlı olmadan, annesinin vücudu dışında yaşamını devam ettirebilme yetisi anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde 24. gebelik haftası ve sonrasında doğan bebekler (erken doğum), çok iyi hazırlanmış şartlarda ve yoğun bakım koşullarında (prematür servislerinde) yaşatılabilmektedir. Ancak 24 haftalık fetusun viabilitesi pratikte her zaman gerçek olmaz. Bunu hayata geçirebilmek için bebeğin solunum, sindirim, vücut ısısını korumak gibi yaşamsal işlevlerinin çok iyi desteklenmesi ve bebeğin enfeksiyonlardan korunması gereklidir. Bazen çok iyi ve eksiksiz destek ve bakım verilmesine rağmen, 24 haftalık doğan bebeği yaşatmak mümkün olmayabilir. 24 haftalık doğmuş (erken doğum) bebeklerde yaşam oranı %50′nin altındadır.

24 hafta gebelik, gestasyonel diyabet (gebelik şekeri – hamilelik şekeri – hamileliğe bağlı gelişen diyabet) varlığını araştırmak için 50 gramlık glukoz tarama testi (şeker taraması testi) yapılması için uygun zamandır. Eğer gebelikte şeker hastalığı açısından düşük risk grubunda iseniz bu test hiç yapılmayabilir de. 24 hafta itibariyle, artık bebeğiniz boyu 24 cm olup bebek 600 gram ağırlığa ulaşmıştır.

24 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 25. hafta25. Hafta Gebelik

Yirmi beşinci gebelik haftasında bebek hareketleri daha sert ve net hissedilir. 25. hafta gebelik ve sonrasında hamile annenin yorgunluk hissetmeye başlaması normaldir.