Hamilelikte 26. hafta26. Hafta Gebelik

Yirmi altıncı gebelik haftasında bebeğin akciğerleri “sürfaktan” denilen bir madde üretmeye başlar, ancak üretilen miktarlar yeterli değildir. 26. gebelik haftasından itibaren hamileler birden bire karınlarında bir sertleşme hissedilebilirler. Bu sertleşmeler gebe rahimde, normalde görülen ve “Braxton-Hicks” olarak isimlendirilen kasılmaların sonucudur. Bu kasılmalar erken doğum tehditi değildir. Erken doğum tehditinde “Braxton-Hicks” kasılmalarından farklı olarak, kasılmalar düzenli aralıklarla gelir, süreklidir ve dinlenme veya ağrı kesicilerle geçmez.

Hamilelikte 27. hafta27. Hafta Gebelik

Yirmi yedinci gebelik haftasında artık bebeğin büyümesi iyice hız kazanmıştır. Bebek gelişimi ve bebek büyümesi ile ilgili sorunlar genellikle bu gebelik haftalarından sonra ortaya çıkar.

 

 

Hamilelikte 28. hafta28. Hafta Gebelik

Yirmi sekizinci hamilelik haftası itibariyle gebeliğin son 3 ayı (üçüncü trimester) başlamıştır. Bebeğiniz boyu 37cm olup, bebek 1000 grama ulaşmıştır. Bebeğiniz artık çok hızlı kilo almaktadır. Bu dönemde kalsiyum içeren besinleri artırmanız gerekmektedir. Gebelik takibinizde bu döneme özgü sorunlar açısından dikkatli olmalısınız: Preeklampsi (gebelikte hipertansiyon – gebelikte tansiyon – gebelik zehirlenmesi – gebelik toksemisi) riskinden dolayı en azından haftada bir kez tansiyonunuzu ölçtürmeniz faydalı olacaktır. Yine bebek gelişimi ve bebek büyümesi ile ilgili olabilecek sorunlar ilk bulgularını bu haftada verecektir. Günümüzde erken doğum sonucu 28. haftada dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık %80-90′ı yaşatılmaktadır.

Hamilelikte 29. hafta29. Hafta Gebelik

Yirmi dokuzuncu gebelik haftasında hamile annenin karın içi basıncındaki ve dolaşım sistemindeki değişikliklerin sonucunda hemoroid (basur) problemi görülebilir. Nefes darlığı, midede yanma, bacaklarda kramplar gibi yakınmalar da ortaya çıkabilir.

 

Hamilelikte 30. hafta

30. Hafta Gebelik

Otuzuncu gebelik haftasında zaman zaman kasıklarda bir ağrı ya da kasılma hissedilebilir. Bunlar rahimin gerginliğini sağladığı küçük ve önemsiz kasılmalardır ve “Braxton Hicks” kasılmaları (kontraksiyonları) olarak adlandırılırlar. Erken doğum tehditinden farkı; sürekli ve düzenli aralıklarla olmamaları ve dinlenmekle veya ağrı kesicilerle azalmalarıdır.

 

30Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!