Hamilelikte 6. hafta6. Hafta Gebelik

Hamilelikte 6. hafta itibariyle gebelik belirtileri şiddetlenmeye başlar. Özelikle sabahları olan mide bulantısı fark edilebilir, hatta kusmalar olabilir. Hamile kadında kokulara karşı hassasiyet gelişmesi de sık görülen gebelik belirtileri arasındadır. Bulantı ve kusmalar gebenin yaşantı ve beslenmesini etkileyecek kadar şiddetli olur ise “hiperemesis gravidarum” tablosu olarak adlandırılır. Hiperemesis gravidarum tedavisinde gebe hastanın ilaç kullanması gerekebilir.

Ultrason GörüntüsüArtık bu hamilelik haftasından sonra ultrason ile bebek gebelik kesesi içinde görülebilir ve ultrasonda bebek kalp atımları izlenmeye başlar. Altıncı gebelik haftası bebeğin organ gelişimi için kritik olduğundan, hamile kadınların alkol, sigara gibi bebeğe zararlı olabilecek maddelerden özellikle bu gebelik haftalarında uzak durmaları çok önemlidir. Hamileler özellikle erken gebelik haftalarında doktor önermedikçe ve kadın doğum doktorlarına danışmadan hiç bir ilaç kullanmamalıdırlar. Gebelik takibinde ilk doktora gitme ve ilk gebelik tetkiklerini yaptırma zamanınız gelmiştir. Bebeğinizin ultrasonda ölçülen boyu CRL (baş-popo mesafesi) 3 mm civarındadır.


Hamilelikte 7. hafta7. Hafta Gebelik

Yedinci gebelik haftasında doppler ultrason ile bebek kalp atımı mutlaka izlenmelidir. Hamileliğin bu döneminde anne adayı 1-2 kilo alabilir ya da verebilir. Erken gebelik belirtileri olan halsizlik, yorgunluk yavaş yavaş azalmaya başlar. Buna karşın yine 7. gebelik haftasında hamile kadının bulantı ve kusmaları artabilir. Erken gebelik haftalarında elzem olan folik asit takviyesi 7. gebelik haftasından itibaren artık gerekli değildir. Çünkü anne rahmindeki bebeğin beyin ve omuriliğinin yerleştiği kemik kanal, yani “nöral tüp” yedinci gebelik haftası itibariyle gelişimini tamamlamıştır.

Gebelikte 7 hafta

Hamilelikte 8. hafta
8. Hafta Gebelik

Sekizinci gebelik haftasında rahimdeki büyüme hamile kadında zaman zaman hissedilen karın kramplarına neden olabilir. Gebelikte görülen hormonal değişimlere bağlı olarak hamile kadında cilt değişiklikleri baş göstermeye başlar. Yağlı cilt ve artan sivilceler de gebelik belirtileri arasında olup, gebelikte değişen hormonların göstergeleridir. Sekizinci hamilelik haftasında bebeğinizin ultrasonda ölçülen boyu (baş-popo mesafesi) 16 mm olmuştur.

8Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 9. hafta9. Hafta Gebelik

Dokuzuncu gebelik haftası itibariyle hamile kadının günlük kalori gereksinimi yaklaşık 300 kalori kadar artmıştır.

 

 

9Resmi büyütmek için üzerine tıklayın!

Hamilelikte 10. hafta10. Hafta Gebelik

Onuncu gebelik haftası sonunda anne rahmindeki bebekte “organogenez” adı verilen “organ gelişimi dönemi” tamamlanmıştır. İlerleyen gebelik haftaları boyunca anne rahmindeki bebeğin organları büyüyüp olgunlaşacaktır. Artık bebeğinizin herşeyi tam minyatür bir insan şeklindedir.

Hamile kadının kan hacmi arttığı için cilde yakın toplar damarlarda koyulaşmalar fark edilebilir. Hamilelikte kilo artışı genelde 10. gebelik haftası ile başlar. Hamile kadının bulantı ve kusmalarının azalmaya başlaması da çoğunlukla 10.gebelik haftası itibariyledir. Artık kendinizi daha iyi hissetmeğe başladınız. Spor yapmayı gündeminize alabilirsiniz.