1) Karından (abdominal histerektomi/açık ameliyat)

Ameliyatta rahmin alınan kısımlarına göre şu şekillerde sınıflandırılır:
  • Total histerektomi: Rahim ağzı dahil bütün rahim yapısının alınmasıdır.
  • Subtotal histerektomi: Rahim ağzının bırakıldığı yöntemdir.
  • Radikal histerektomi: Vajinanın bir kısmı, tüpler, yumurtalıklar, destekleyici ve bağlayıcı dokular, lenf bezleri, rahim ve rahim ağzı tam olarak alınmaktadır.

2) Vajinal yoldan (vajinal histerektomi)

Rahim ve rahim ağzı, karından değil de vajinadan alınmaktadır. Cerrahi açıdan uygunsa histerektomi yapmak için en uygun yoldur.  Karından herhangi bir kesi gerektirmeyen bir ameliyattır. Karından kesi olmadığı için de hastanın ameliyat sonrası daha az ağrısı olmakta ve iyileşme süresi kısalmaktadır. Ancak hastanın vajinal histerektomiye uygun olup olmadığı hekimin kararıdır. Rahmin sarkmış olması, myomlara bağlı rahmin büyüklüğü ve daha önce geçirilmiş ameliyatlara bağlı yapışıklıklar vajinal histerektomi kararını etkileyen faktörlerdir.

3) Laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat)

Kapalı ameliyat olarak adlandırılan laparoskopik cerrahide, karın içerisine trokar adı verilen 5-10 milimetre çapında, ortası boş, küçük boruların yerleştirilmesi ve bu trokarlardan içeriyi görmek için kamera ve diğer cerrahi aletlerin karın içine geçirilmesi ile yapılmaktadır. Cerrahi işlemler kameradan ekrana ulaşan görüntülerle gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatlarda asıl amaç karına yapılan geniş kesilerden kaçınmaktır. Böylece iyileşme süresi kısalmakta ve daha az ağrı olmaktadır ve hastalar günlük yaşamına daha hızlı dönebilmektedir. Histerektomi de laparoskopik olarak yapılabilmektedir ve hatta bazı kanser olguları da kapalı cerrahiyle tedavi edilebilmektedir.

4) Robotik cerrahi

Bu yöntemde de laparoskopideki gibi trokarlar kullanılarak karın içine ulaşılmaktadır. Burada ameliyatı yapan cerrah robot olarak adlandırılan konsol yardımı ile cerrahi aletleri yönetmektedir ve operasyon laparoskopik yöntemlere benzer olarak yapılmaktadır. Laparoskopiye üstün olan tarafı cerraha daha fazla hareket kabiliyeti sağlamasıdır. Robotik cerrahi son teknoloji ürünü yeni bir yöntemdir ve kliniğimizde başarıyla kullanılmaktadır.