HPV

HPV (Human Papilloma Virus) genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Genital siğiller hem kadında hem de erkekte genital bölgede gelişen karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen toplu iğne başı kadar ufak, bazen de 5 cm çapına kadar erişebilen ağrısız kitlelerdir (ender durumlarda 15-20 cm çapa ulaşabilir). Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenmelere yol açar. Bu yüzden HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir.

HPV nasıl bulaşır?

HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer alır. Özellikle çok sayıda cinsel eşi olan (veya öncesinde olmuş olan) bireyler ve bu bireylerin eşlerinde yaygındır. Virüsün bulaşması başka bir bireyin enfekte bölgesinin (penis gibi) mukozalara (ağız ve vajina gibi), ya da doğal olarak nemli bölgelere (anüs gibi) temasıyla olur. HPV oldukça bulaşıcı bir virüstür ve kısa süreli bir temas bile bulaşması için yeterlidir. Özellikle erkekten kadına daha kolay bulaşır. Kadın kendisinde ya da eşinde bu enfeksiyondan şüphelendiğinde hemen doktora başvurmalıdır.

HPV aşısı nedir?

HPV’nin serviks kanserine neden olduğunun ortaya çıkarılmasını takiben bu virüs üzerinde geniş araştırmalar yapılmış ve HPV aşıları üretilmiştir. HPV aşısı virüse benzeyen maddeler içerir ancak virüsün yaptığı etkiyi yapmaz. Yalnızca vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek kişinin HPV’ye dirençli hale gelmesini sağlar. Bu şekilde serviks kanserlerinin büyük bir kısmını engellemek ve hatta genital siğillerden kurtulmak mümkün hale gelmiştir. HPV aşılarının kolay tolere edildiği, yüksek oranda bağışıklık sağladığı, HPV enfeksiyonu ve HPV ile ilişkili hastalıkların azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Ancak HPV aşısı yoluyla alınacak önlemlerin başarısının görülmesi 15-20 yılı bulacaktır. Çünkü bir kişinin riskli tipteki bir HPV’yi kapması ile serviks kanseri olması arasındaki süre 15-20 yıl civarındadır.

HPV aşısı

HPV aşısı türleri nelerdir?

Merck firması (MSD) tarafından geliştirilen monovalan (Tip 16) ve quadrivalan (Tip 16,18,6,11) aşılar yanında, GlaxoSmithKline (GSK) firması tarafından geliştirilen bivalan (Tip 16,18) aşının çalışmaları tamamlanmıştır. Bivalan aşı ile oluşan antikor titresinin daha uzun süreli olduğu gösterilmiştir.

  • Gardasil: Merck firması tarafından üretilen “Gardasil” quadrivalan bir aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer yapıdadır. Serviks kanserlerini ve kanser öncüsü (prekanseröz) lezyonları, aynı zamanda dış genital bölgede bulunan siğilleri (kondilom) de önleyicidir. Aşının uzun süre kalıcı olabilmesi için 2 ay ve 6 ay sonra tekrarlanması gereklidir. Gardasil 2007 yılından beri Türkiye’de bulunmaktadır.
  • Cervarix: GlaxoSmithKline firması tarafından üretilen “Cervarix” bivalan bir aşı olup HPV tip 16 ile 18’e benzer yapıdadır. Özellikle serviks kanserleri ile kanser öncüsü (prekanseröz) lezyonları önlemeye yöneliktir. Aşının uzun süre kalıcı olabilmesi için 1 ay ve 6 ay sonra tekrarlanması gereklidir. Oluşan antikor tiresi yüksek seviyelerdedir. Bivalan aşılar ile serviks kanserine bağlı ölümlerin %95 oranında azalacağı düşünülmektedir.