HPV nasıl belirti verir?

HPV bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka dönemini takiben genital bölgede ve/veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom (siğil) adlı kitlelerin oluşmasıyla belirti verir. Erkeklerde enfeksiyon tümüyle belirtisiz seyredebilir. Kadında da belirtisiz seyredebilir, ancak “belirtisiz” seyreden bu durumlarda büyüteçle (kolposkopi) yapılan ayrıntılı incelemelerde dış genital bölge, vajina ya da servikste çok ufak çaplı kitleler çoğu kadında saptanır. Özellikle kadınlarda bazı durumlarda vajina-anüs arası bölgeyi, anüsü ya da vajinayı tümüyle dolduran karnabahar görünümlü dev kitlelere de rastlamak mümkündür. Oral (ağız yoluyla) seks yapıldığında ağız mukozasında da lezyonlar ortaya çıkabilir. Kadınlarda bazen HPV enfeksiyonunun tek belirtisi smear (sürüntü) testi incelemesinde HPV enfeksiyonuna özgü hücresel anormalliklerin (koilositoz) saptanmasıdır.

HPV’nin yarattığı riskler nelerdir?

HPV, hücrelerin içine yerleşerek hücrenin genetik yapısını etkileyebilme özelliğine sahip bir virüstür. HPV’nin çok sayıda tipi vardır. Bu tiplerden bazıları hücrelerin kendi kendine, hızla ve kontrolsüzce çoğalabilen hücrelere dönüşmesine neden olmaktadır. Hücrelerin kontrolsüzce çoğalma özelliği kazanması ise uzun vadede kanser oluşumu riskini beraberinde getirmektedir. Serviks, vajina ve vulva kanserlerinin gelişiminde HPV’nin bu onkojen (kanser yapıcı) tiplerinin çok önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir.

Gebelik döneminde HPV enfeksiyonunun yarattığı sorunlar daha farklıdır. Gebelikten önce varolan ya da gebelikte yeni çıkan kondilom kitlelerinin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve normal vajinal doğum imkansız hale gelir. Diğer bir istenmeyen durum da bebeğin doğum kanalından geçerken kanaldaki HPV’yi kapması sonucu meydana gelir. Virüsün bulaşması bebeğin larinksinde (ses tellerinde) papillomlar (ufak kitleler) oluşmasına neden olabilir.