Gebelik süreci, beslenmeden yaşam tarzına kadar pek çok konuda dikkatli davranılması gereken bir süreçtir. Özellikle ikiz ve çoğul bebek bekleyen anne adaylarının buna çok daha fazla özen göstermeleri gerekir. Bu hem erken doğum riskini azaltmak için, hem de iki bebeğin anne metabolizması üzerinde oluşturacağı yük, tek bebekten 2 kat daha fazla olacağı için önemlidir. Sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi sağlıklı bir gebelik süreci geçirmekle çok yakından ilgilidir.

 

Gebelikte beslenme, hem anne adayının hem de bebeklerin sağlığı açısından çok önemli bir konudur.  İkiz gebelikte bu önem çok daha fazla olur. Gebelikte demir, kalsiyum ve omega 3 alınması gereken en önemli besin maddelerinin başında gelir.

  • Demir, kan yapımı için önemli olan bir besin maddesidir. İkiz gebelikte iki tane bebeğin kan yapımı söz konusu olduğu için ve anne adayının kan hücreleri %50 ile %70 civarında artığı için yeterli miktarda demir alınmalıdır. Doktorun gerekli görmesi halinde demir alımı, tekil bebek bekleyen annelere göre iki katına çıkarılabilir.
  • Omega 3, bebeklerin beyin ve göz gelişimini sağlayan besin maddesidir. Bu besin maddesi doğal yollarla balık, ceviz ve ıspanaktan alınabilir. Bunlar mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Anne adayı günde 1-2 ceviz, haftada 2 kez balık ve 2 kez ıspanak tüketmelidir.
  • Kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ve süt ürünlerinden faydalanılmalıdır. Günde en az 2-3 bardak süt içilmesi kalsiyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Bebekler hiçbir zaman kalsiyumsuz kalmazlar çünkü annenin kemiğinden alırlar. Bu nedenle kalsiyum tüketimi özellikle anne için önemlidir.
  • İkiz bebek bekleyen anne adayı, et ve bazı sebzelerden protein almayı da ihmal etmemelidir. Çünkü büyümekte olan iki tane bebeğin gelişimi için protein gereklidir.
  • Ayrıca sıvı tüketiminin normale göre çok daha fazla olması gerekmektedir.
  • İkiz bebek bekleyen anne adayının hem sıvı hem de katı besin maddelerini tüketimi çok düzenli olmak zorundadır. Bunun yanı sıra, doktorun verdiği vitamin takviyeleri aksatılmadan kullanılmalıdır.