İkiz bebek sahibi olan annelerin en büyük endişesi sütünün her iki bebeğe de yetip yetmeyeceğidir. Oysa ikiz bebek doğumu sonrasında annede oluşan süt miktarı ve bileşimleri tekil bebekte olduğundan çok farklıdır. İkiz bebek bekleyen anne adayında, gebelik boyunca bir takım hormonal değişiklikler olur. Bu hormonal değişiklikler nedeni ile doğum sonrasında her iki bebeği de yeterince besleyebilecek süt miktarına ulaşılır. Dolayısıyla, ikiz gebelik ve tekil gebelik arasında emzirme açısından genellikle bir fark yoktur.

 

İkiz gebeliklerde erken doğum yapma ihtimali tekil gebeliğe göre daha fazla yaşanır. İkiz sahibi olan annenin bebeklerinden bir tanesi ya da her ikisi de kuvöze girebilir. Bebeğin kuvözde kalma süresi bir gün olabileceği gibi iki ay da olabilir. Bebeğin ne kadar erken doğmuş olduğu kuvözde kalma süresinde belirleyici bir faktördür. Bu süre boyunca ikiz annesinin her gün hastaneye gitmesi ve süt götürmesi gerekir.

 

Doğum sonrasında ikiz bebek sahibi olan annenin durumu tekil gebeliğe göre kaçınılmaz olarak daha zordur. Bir bebek yerine iki bebekle ilgilenmek zorunda kalacaktır. Her iki bebekte aynı anda yemek, uyumak gibi ihtiyaçlar içinde olacaktır. Çoğunlukla her ikisi de aynı anda ağlayacak ve anne her ikisinin de ihtiyaçlarını gidermeye çalışacaktır. Bu nedenlerle ikiz gebeliklerde bebekler doğduktan sonraki süreçte anne depresyona girebilir, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk hissedebilir. Yaşanabilecek bu olumsuz durumları önlemek için ikiz bebek annesine belli bir dönem yardımcı olabilecek bir yakının destek vermesi yararlı olur.