Çoğul Gebelik

 

İkiz gebeliklerde anne adayı, tekil gebeliklere oranla daha zahmetli bir gebelik yaşar ve erken doğum ihtimaline karşı çok daha dikkatli olması gerekir. Ancak bebeklerin gelişimi açısından çok büyük farklar yoktur. İkiz gebelikler ve diğer çoğul gebeliklerde ay ay gelişimler genel olarak tekil gebeliklere benzemektedir :

 

  • İkinci ayda kalp atmaya ve organlar gelişmeye başlar.
  • Üçüncü ayda dudak ve damak oluşur, tat alma duygusu gelişir.
  • Anne karnındaki bebekler dördüncü ayda çok hareketlenmeye başlarlar.
  • Beşinci ayda kulak kemikleri oluşur ve beyin büyür.
  • Altıncı ayda kaslar gelişir.
  • Sekizinci aya gelindiğinde akciğer olgunlaşmıştır ve bebeğin gözleri görmeye başlamıştır.
  • Dokuzuncu ayda ise doğum kanalına doğru ilerleme başlar.

 

Çift yumurta ikizleri ile tekil gebelikteki bebeğin kiloları ve büyüme hızları birbirine benzer şekilde gelişir. Her ikisinde de organ gelişimleri son adet tarihinden itibaren 10. haftaya kadar olur. Çift yumurta ikizlerinin kilolarındaki artış hızı, 28 ve 30. haftalardan itibaren tekil gebeliklere göre düşmeye başlar. Bu haftalardan sonra bebekler tekil gebeliklerde, çift yumurta ikizlerinden daha fazla kilo alırlar.  30. haftalarda aralarındaki kilo farkı üç yüz gram kadar olabilir.

 

Tek yumurta ikizlerinin tek plasenta tarafından beslenmesi durumunda gelişme geriliği söz konusu olabilir. Bunlar arasında çoğunlukla damarsal bağlantılar bulunur ve bazen bir bebeğin plasentası diğer bebeğin plasentasına lüzumsuz yere fazla kan verebilir.  Bunun sonucu olarak bebeklerden biri daha fazla kan hücresine sahip olurken diğeri az miktarda kan hücresine sahip olabilir. Ultrasonda amniyon sıvısının azalması ve kilodaki düşüklük bu sorunun göstergesidir.  Bu ikiz gebeliklerde çok sık görülen bir sorun değildir ancak nadir de olsa tek yumurta ikizlerinde karşılaşılabilecek bir durumdur.

 

Tek yumurta ikizlerinde görülebilen diğer bir sorun ise tek kese içinde yerleşmiş olma durumudur.  Tek yumurta ikizlerinin yüzde birinde bu durumla karşılaşmak söz konusu olabilir. Tek kese içinde yerleşmiş olan tek yumurta ikizilerinde en önemli tehlike kordon dolanmasıdır. Otuzuncu haftaya kadar kordonların birbirine dolanma riski daha fazladır. Bunu önlemek için ikiz bebek bekleyen anne adayının gereksiz fiziksel aktivite ve aşırı egzersizden kaçınması yararlı olacaktır.  Otuzuncu haftaya kadar yüksek olan kordon dolanması riski, otuz ikinci haftadan sonra azalır.

 

Tekil gebeliklerde ve ikiz gebeliklerde, bebeklerin anne karnında ay ay gelişimi açısından önemli bir fark yoktur. Bu iki gebelik arasındaki farklılıklar bebeklerin kiloları ile gebelik ve doğum sırasında taşıdıkları riskler konusunda olabilir. Bu riskler ise ikiz bebek bekleyen anne adayının hassasiyeti ve

doktorunun dikkatli kontrolleri sayesinde en aza indirilebilir.