IVF-ET

In Vitro Fertilisation-Embryo Transfer kelimelerinin baş harflerinden kısaltılmıştır. Halk arasında “tüp bebek” olarak bilinen uygulamadır. Döllenmenin anne rahminde değil laboratuvarda sağlanması ve döllenen yumurtaların (embriyo) annerahmine geri yerleştirilmesi (transferi) işlemidir. Anne rahmine yerleştirilen embriyo gelişerek bebeği oluşturacaktır.

 IVF-ET uygulaması nasıl yapılır?

1) Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibi

Tüp bebek tedavisinin başarısı anne adayının yumurtalıklarında çok sayıda ve kaliteli yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlar ile uyarılır. Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine yapılan iğnelerdir. Yumurtalıkların bu ilaçlar ile uyarılması yaklaşık 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminin takibi için anne adayı ultrason eşliğinde birkaç kez kontrol edilir. Gerekli görülürse kandan hormon düzeylerine bakılıp ilaçların doz ayarlaması yapılır.

2) Yumurtaların toplanması

 Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere hCG enjeksiyonu (çatlatma iğnesi) yapılır. Yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saatte yapılır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar verilebileceği gibi, işlem tümüyle anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Bu işlem, yumurta gelişim takiplerinde yapılan vajinal ultrason uygulamasına benzer. Tek farkı vajinal ultrason aletine bağlı bir iğnenin vajenden geçirilip anne adayının yumurtalıklarının içerisindeki yumurtaları toplamasıdır. İşlemin süresi ortalama 30 dakikadır. Baba adayından alınan sperm hücreleri ile, anne adayından alınan yumurtaların döllenmesi işlemi, yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından çift hastaneden taburcu edilir. Bu aşamadan sonra kullanılacak ilaçlar konusunda anne-baba adayı bilgilendirilir.

3) Laboratuvar işlemleri

Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda anne-baba adayına bilgi verilir. Normal olarak döllenen yumurtalar laboratuvarda 2 ile 5 gün arasında izlenir. Uygun görülen zamanda, aralarında en kaliteli olanlar belli sayıda seçilir ve anne rahmine tekrar yerleştirilir. Bu yerleştirme işleminin ne zaman gerçekleştirileceği konusunda da anne-baba adayına bilgi verilir.

4) Embriyo transferi

Transfer işlemi öncesinde anne-baba adayına transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Transfer işlemi, çok basit bir muayene işleminden farksızdır. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. Transfer öncesi tek istenilen, anne adayının su içip idrar torbasını bir miktar doldurmasıdır. Çünkü transfer işlemi ultrason altında yapılmakta ve bunun için de idrar torbasının bir miktar dolu olması gerekmektedir. Transfer işlemi sırasında, embriyolar ile yüklenmiş olan bir kateter vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine yerleştirilir ve embriyolar rahim içerisine bırakılır. Eğer yerleştirme işleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmış ise, anne-baba adayının onayı alınarak bu embriyolar ileride kullanılmak üzere dondurulup saklanır.