Koryon Villus Biyopsisi

Koryon villus biyopsisi (CVS), gebelik sırasında bazı genetik veya kromozal bozuklukları tespit etmek için uzun süredir uygulanan bir tanı testidir. Bebeğin eşinden (plasenta) parça alma işlemidir (plasenta biyopsisi). Plasenta gebelik sırasında anneden bebeğe (fetus) besin ve oksijen getiren ve atık taşıyan bir organdır. CVS ile gelişmekte olan plasentadan (bu plasentaya koryon denir) parça alınır. Bu parça fetus ile aynı genetik özelliktedir, dolayısıyla bebekten parça almak yerine koryondan alarak bebeğin hastalıkları değerlendirilebilir.

Koryon villus biyopsisi (CVS) testi niçin ve kimlere yapılır?

  • Down sendromu için yapılan 11-14 hafta tarama testinde (ikili test) yüksek risk tespit edilmesi
  • Ultrasonda bebekte anormallik tespit edilmesi (artmış ense saydamlığı (nukal saydamlık) ve diğerleri)
  • Doğumunun gerçekleşeceği hesap edilen tarihte anne yaşının 40 ve üzerinde olması (bir kadın yaşlandıkça kromozom anormalliği bulunan bir bebek sahibi olma riski de artar. En çok görülen kromozom anormalliği “Down sendromu”dur. 37 ile 40 yaşları arasındaki bir kadının kromozom anormalliği bulunan bir bebek sahibi olma olasılığı yaklaşık 100’de 1’dir. 40 yaşını geçtikten sonra bu olasılık daha da artar)
  • Önceden “Down sendromu” veya başka bir genetik sorunu bulunan çocuk  sahibi olunması
  • Bilinen “metabolik” genetik hastalık olması

İkili testte yüksek risk tespit edildiğinde CVS yapılır. İkili testin daha çok tercih edilmesiyle CVS sık uygulanır hale gelmiştir. İkili testte tarama pozitif olduğunda CVS önerilmesi etik olarak gereklidir. CVS ile aile ileri haftaları beklemeden bebeğin kromozomları hakkında bilgi sahibi olur. Örneğin 13. haftada yapılan CVS’in sonucu 10-15 gün içinde alınır. CVS ile ilgili sorun hekimlerin önemli bir kısmının bu girişimi yapamamasıdır. CVS genelde riskli gebelik uzmanı (maternal fetal tıp uzmanı/perinatalog) tarafından yapılmaktadır. Eğer hekiminiz bu testi yapacak olanak veya deneyime sahip değilse sizi perinatolog ya da perinatoloji merkezlerine yönlendirmelidir. Merkezimizde CVS başarı ile gerçekleştirilmektedir.