Anne adayını huzursuz eden bu problemlerin arasında kramplar ön sıralarda yer alır. Geceleri bile uykudan uyandıran bu ani ağrılar, kasların istem dışı hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde özellikle bacaklarda ortaya çıkan krampların sebebi dolaşım sisteminden kaynaklanmaktadır. Gebelik ilerledikçe bebek, dolayısıyla da uterus (rahim) büyür ve çevresindeki damarlara ve sinirlere bası yapar. Bu büyüme özellikle ileri haftalarda olduğu için kramplara da genellikle 24’üncü haftadan (6. aydan ) sonra daha sık rastlanır. Hareketsizlik ya da sürekli aynı pozisyonda kalmak, kan dolaşımını yavaşlatacağından ani kasılmalara neden olabilmektedir. Gebelikte beslenmeyle alınabilecek kalsiyum, potasyum ya da magnezyum eksikliği ya da gebelikte kan miktarının artması sonucunda kanda bulunan bu minerallerin oransal olarak azalması sonucu veya fetusun ilerleyen haftalardaki artmış kalsiyum ihtiyacına annenin cevap verememesi de kramplara neden olabilmektedir. Yine yatmadan önce bilinçsiz yapılan ve yorgunluğa sebep olan egzersizler, gebelikte yorgunluk, sürekli ayakta kalmak, alınması gerekenden daha fazla kilo alımı ve bacaklardaki varisler de krampları artırmaktadır.

Kramplar hamilelik döneminin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde özellikle de 6-7. aylarda görülmeye başlar. Kas kramplarında kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri önemli yer teşkil eder.

Hamilelik sırasında meydana gelen kramplar, dolaşım problemlerinden ve kasların düzgün çalışması için oldukça gerekli olan minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmaktadır Mineraller, bebeğin anne karnındaki gelişiminde harcandığından, anne adayının metabolizmasında eksiklik meydana gelebilir. Bebeğin gelişimi için kullanılan minerallerin yerine getirilmesi ve dengenin sağlanması için de anne adayı yemeklerinde mineral içeren besin maddelerini düzenli olarak almalıdır. En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Hamilelerde kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda özellikle de yatakta ortaya çıkarlar. Alınacak çeşitli önlemlerle kramp sıklığı azaltılabilir.

  • Bol sıvı tüketilmelidir
  • Kalsiyumdan açısından zengin süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır
  • Günlük düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Muz ve kivi gibi potasyum açısından zengin meyveler, magnezyum ve potasyum açısından zengin yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller, balık, kırmızı et gibi mineralleri yüksek yiyeceklerin tüketimi artırılmalıdır
  • Uzun süre ayakta kalınmamalıdır
  • Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir..
  • Uyurken sol yana yatılmalıdır.
  • Alkol, kahve ve sigara içilmemelidir