Bir çok gebede gebeliğin ikinci yarısından sonra göğüslerinden süte benzeyen bir sıvının geldiğini görülmektedir. Prolaktin hormonu salgısına ile vücutta üretilen ve kolostrum adı verilen bu sıvı asıl süt yapımına hazırlık aşamasında üretilen bir sıvıdır. Gebelikte göğüslerden süt gelmesi ileri inceleme ve tedavi gerektiren bir durum değildir.

Prolaktin hormonu gebeliğin sekizinci haftasından itibaren kanda artmaya başlar. Bu artışın amacı kadını bebek doğar doğmaz emzirebilir duruma getirmektir. Prolaktin hormonu bu amaçla gebelikte meme dokusunun büyümesini uyarır ve memelerde halk arasında ağız (veya ağız sütü) olarak bilinen kolostrum adı verilen ilk sütün üretimini sağlar. Bazı kadınlarda kolostrum memelerden henüz gebelik döneminde salgılanabilir ve bunun normal olduğu kabul edilir.

Memelerdeki bu değişim hormonların etkisi ile olmaktadır, göğüslere gelen kan akışı hızla artar bu da gerilme ve duyarlılık hissine sebep olur. Gebelik ilerledikçe östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının artışına bağlı olarak süt kanalları büyür ve gelişir.

Tedavi gerektiren bir durum olmamasına rağmen meme uçlarını sıkmamak,bol sütyen giymek,hamile sütyeni kullanmak ve meme uçlarını meme pedi ile korumak önerilebilir.