Menapoz

  • Aylık kanamaların (menstrüasyon) kesilmesi menapozun en belirgin göstergesidir. Ama adetlerin tam olarak kesilmelerinden 10 sene önce bile değişen hormon seviyelerine bağlı olarak periyotlar değişiklik gösterebilir. Zamanla daha hafif veya ağır kanamalar haline dönüşüp araları kısalıp uzayabilir. 1-2 adet dönemi atlayabilir, daha sonra yeniden başlayabilir. Adet kanamalarının miktarı ve süresi azalabilir.
  • Menapozda en sık şikayet edilen ve en sık görülen bulgu olan ateş basmaları baş, boyun ve göğüs bölgesinde hissedilir. Ciltte kırmızılık, vücut ısısında ani artış ve terlemeyle karakterizedir. Genellikle birkaç saniyeyle birkaç dakika arasında sürer ancak nadiren bir saate kadar da uzayabilir. Bu olay gece uykuda olduğunda “gece terlemeleri” adını alır. Menapoza geçiş döneminde her 10 kadından birinde tespit edilen ateş basmaları, menapoz döneminde her iki kadından birinde izlenmektedir. 5 yılın sonunda bu oran %20’ye düşmektedir.
  • Menapozla birlikte azalan hormon yapımına bağlı olarak iç ve dış cinsel organlarda ve idrar yollarında da birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Vajinal kuruluk, cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi ve tekrarlayan enfeksiyonlar sık görülür. İdrar yolu sorunları da sık olup enfeksiyonlar, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma en çok karşılaşılan durumlardır. Türkiye’deki menapozdaki kadınlar üzerinde yaptığımız çalışmada ürogenital şikayetlerin sıklığını araştırdık ve sık idrara çıkmanın %16 ile en sık sorun olduğunu gördük. İdrar kaçırma, ilişki sırasında ağrı ve vajinal kuruluk diğer sık görülen sorunlar olup %10 civarında izlenmiştir.
  • Düşük östrojen seviyeleri dış görünümün giderek değişmesine sebep olabilir. Bazı kadınlarda kırışıklıklar artabilir. Bunun nedeni östrojen hormonunun normalde cildi destekleyen kollajenin muhafazasına yardımcı olmasıdır.

Menapozla birlikte tüm vücudunda belirgin değişiklikler yaşayan kadının psikolojik olarak da bu süreçten etkilenmesi oldukça sıktır. Gerek fiziksel gerek psikolojik değişiklikler kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Menapozda ruhsal değişiklikler, alınganlık, heyecan ve bazen de bellek ve konsantrasyonda değişiklikler izlenebilir. Bazı kadınlarda, özellikle menapozu kadınlığın kaybı olarak düşünenlerde, kendine güven azalır ve depresyon oluşur.