Myomlar rahim kasının iyi huylu tümörleridir. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık dörtte birinde myom geliştiği tahmin edilmektedir. Kadınlık hormonu olan östrojenin etkisi ile büyürler. Çok çeşitli büyüklük ve sayıda olabilirler ve rahmin değişik yerlerine yerleşebilirler. Belirtiler genellikle tümörün büyüklüğü, sayısı ve yeri ile ilgilidir. En sık karşılaşılan belirti aşırı ve düzensiz adet kanamasıdır. Rahimde yerleştikleri yere göre 4 başlıkta sınıflanırlar:

İntramural myomlar

Myomların en sık görülen şeklidir. Rahmin kas tabakası içine yerleşirler. Rahmi büyütürler, adet kanamasını artırırlar, düzensiz ve ara kanamalara neden olurlar.

Submüköz myomlar

Rahim iç zarı olan endometrium tabakası altına yerleşirler. Büyüdükçe endometriumu inceltir ve yüzeye çıkarlar. Bu sırada rahim kanlanmasını bozarak enfeksiyon odakları oluştururlar. Submüköz myomlar saplı da olabilir. Saplı olanların bazen rahim ağzından dışarı sarktığı görülür. Düzensiz kanamalara ve kramplara neden olurlar.

Subseröz myomlar

Rahmin dış yüzünde karın boşluğuna doğru gelişirler. Büyüdükçe saplı şekil alırlar. Büyüyen subseröz myomlar baskıya bağlı sırt ağrısı, kabızlık ve idrar sorunları yaratabilirler. Saplı myomlar bazen sapı etrafında dönerek çevre dokulara özellikle barsaklara yapışabilirler. Kanlanması bozulan bu myomlar, yapıştıkları dokudan kanlanma sağlarlar. Bu nedenle bu myomlara parazit ismi verilir.

Intraligamenter myomlar

Subseröz myomun karın içi bağlarının içine doğru büyümesi ile oluşurlar.