Bazı kadınlar, hiç bir belirti olmamasından dolayı myomun farkına bile varmazlar. Bazılarında ise myomlar kadın doğum muayeneleri sırasında tesadüfen tespit edilirler. Myomlara bağlı yakınmalar myomun yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. İstisnai olarak büyük boyutlara ulaşmış ama herhangi bir yakınma yapmayan myomlar olabileceği gibi, çok küçük boyutlarda ancak ciddi rahatsızlık yapan myomlar da olabilir. Myomu olan kadınların sadece %20-30’unda myoma bağlı şikayetler ortaya çıkar. Bu nedenle tüm myomların tedavi edilmesi gerekmemektedir, myomların çoğunda düzenli aralıklarla 6-12 ayda bir kadın doğum kontrollerinin yapılması yeterlidir.

Kanama

Myomlu kadınların yaklaşık %30’unda adet kanamaları normalden fazla olur. Myomun yerleştiği yer rahmin iç kısmına yaklaştıkça kanama miktarı artar. Dolayısıyla en fazla kanamaya yol açan submüköz myomdur. Pıhtı tarzında, şiddetli ve düzensiz kanama yapabilir. Kitle büyüdükçe rahmin iç tabakası olan endometrium dokusunu iter ve dolayısı ile bu dokunun yüzölçümü artar. Böylece kanamaya müsait alan fazlalaştığı için kanamanın miktarı da artar. Başlangıçta kanamanın süresi aynı, kaybedilen kanın miktarı fazladır. Zamanla süre de uzamaya başlar. Bu fazla kanamalar bir süre sonra kansızlığa yani anemiye neden olur. Bazı myom türleri ise bir taraftan adet kanamasını artırır diğer taraftan da ara kanamalara neden olur. Kanama sonrası meydana gelen kansızlık ise halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı gibi değişik şikâyetlere sebep olur. Yani myom kadının sosyal hayatını da etkileyebilen bir hastalıktır.

 Myomda kanama nedenleri şöyle sıralanabilir:
• Endometrium yüzeyinin genişlemesi
• Rahimdeki damarlanmanın artması
• Rahimin kasılması yetersiz olacağından damar ağızlarının kapanamaması

Bası bulguları

Myomun büyüyerek bulunduğu bölgedeki organlara yaptığı baskıya ait bulgulardır. Rahmin önünde yer alan myom idrar torbasına (mesane) baskı yapar ve mesanenin hacmini daraltır. Sık sık idrara çıkma şikayetleri görülür. Rahim arkasındaki myom ise barsağa bası yapar. Ağrılı ve zor dışkılama ve bu nedenle de kabızlığa eğilim şeklinde şikayetler görülür. Karın içerisinde ileri derecede büyüyen myomlar ise karın içi toplar damar ve lenf damarları sistemlerine bası yapar ve bacaklarda ödem görülmesine sebep olur.

Karında büyüme veya şişlik

Bazı myomlar oldukça büyür. Karın içerisindeki organları da yukarı doğru iter. Büyümesi ile birlikte karnı da hamile gibi büyütür. Eskiden bu tip myomlara daha çok rastlanıyordu.

Ağrı

Özellikle adet dönemi veya öncesinden başlayarak artan sürekli ve kramp tarzında ağrılar olur. Myoma bağlı ağrı şikayetlerinde, öncelikle myomun dokusunun bozulmaya başladığı ya da bozulduğu şüphesi akla gelmelidir. Menopoz döneminde kendi haline bırakılmış büyük myomlarda beslenme bozukluğu olur. Bu durum çok şiddetli kramp tarzında ağrılara neden olabilir. Adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sırasında alt-bel ağrısı (kuyruk sokumuna doğru) olabilir.

Kısırlık

Tüplerin ya da rahmin ağzını tıkayan myomlar kısırlığa yol açabilir. Rahim ağzı ya da iç boşluğunu kaplayan ve tıkayan myomlar, yumurtanın döllenememesi veya döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşememesine sebep olur.

Tekrarlayan düşükler

Döllenmiş yumurtanın rahim içinde gömülüp kalmasını engelleyici şekilde yerleşmiş olan myomlar tekrarlayan düşüklere neden olabilirler.