Nişan, kasılmalarla birlikte olan sancı ve suyun gelmesi bize doğum eyleminin başladığını gösterir. Bu üç belirti sıra ile değildir. Her kadında farklı şekilde ve bir kadının her gebeliğinde farklı şekilde ortaya çıkabilir.

Nişan

Doğumdan genellikle birkaç gün öncesinde ortaya çıkan bir belirtidir. Gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzında, rahmi ve bebeği enfeksiyonlardan korumak amacıyla pelte gibi sümüksü bir tıkaç oluşur. Rahimdeki kasılmaların etkisiyle genişleyen rahim ağzından bu tıkaç atılmaya başlar. Gebe kadın bunu akıntı şeklinde fark eder. Bu sümüksü tıkaç aynı zamanda hafif pembemsi kanla bulaşmış şekildedir. Halk arasında buna nişan denir. Nişan geldiğinde hemen hastaneye gitmek gerekmez. Bu doğumun çok yaklaştığını, birkaç gün içinde doğumun gerçekleşeceğini gösterir. Hazırlıklarınızı gözden geçirmek için zamanınız vardır.

Suyun gelmesi

Bebeği koruyan su kesesi doğum eyleminin başında, bazen ağrılar tam olarak başlamadan bazen de doğumun ilerleyen saatlerinde yırtılabilir. Kese yırtıldığında amniyon suyu rahimden dışarı akar. Su kesesi üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmışsa amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilir. Bu nedenle gebeler idrar kaçırdıklarını ya da akıntı nedeniyle ıslaklık olduğunu düşünebilirler. Amniyon sıvısı akıntı gibi koyu kıvamlı değil, su gibi akışkandır. Rengi açık sarı ya da ıhlamur çayı gibidir. Çamaşırda akıntı gibi tabaka bırakmaz. Aksırma, öksürme gibi nedenle olan idrar kaçırmadan farklı olarak sürekli veya sık aralıklarla ve vajınadan gelir. Ayrıca kendine has bir kokusu da vardır. Bu farklılıkları dikkate alarak ıslaklığın kesenin açılmasıyla ilgili olup olmadığı gebe tarafından ayırt edilebilir. Amniyon kesesi yırtıldıktan sonra bebeğin ve anne rahminin mikrop alması kolaylaşır. O nedenle su geldiğinde ya da şüphe edildiğinde hemen hastaneye gitmek gereklidir. Bazen kadınlar su gelse bile ağrılar başlamadı diye hastaneye gitmeyi geciktirirler. Bu durum anne ve bebeğin mikroplarla bulaşan bazı hastalıkları kapmasına neden olabilir. Su keseleri yırtılan gebe kadınların çoğunluğu 12-24 saat içinde ilk kasılmaları hissederler. Zaman geçtikçe bebek ve annenin enfeksiyon kapma riski artacağı için çoğu hekim kese yırtıldıktan sonra, eğer beklenen doğum tarihi de yakınsa, 24 saat içinde suni sancıyla (oksitosinle) doğumu başlatır. Son çalışmalar bu noktaya gelmiş bir gebelikte doğumu başlatmak için 24 saatten fazla beklemenin yararı olmadığını, tersine zararı olduğunu göstermektedir. Vajinanızdan sızıntı veya akıntı geliyorsa hekiminizi veya ebenizi arayın. Bu arada enfeksiyondan korumak için vajina bölgesini olabildiğince temiz tutun, banyo yapmayın veya cinsel ilişkiye girmeyin, amniyon sıvısını emmesi için ped kullanın (tampon kullanmayın), kendi kendinizi içeriden muayene etmeye kalkışmayın, tuvalette önden arkaya doğru temizlenin.

Ağrı

Doğumun başladığını gösteren bir diğer belirti de karında sertleşme ile birlikte ağrının hissedilmesidir. Başlangıçta hafif olan, kısa süren ve seyrek olan bu ağrılar gittikçe daha uzun, şiddetli ve sık hale gelir. İlk kez anne olacak çoğu kadın (bunlarda doğum sancıları genellikle yavaş başlar ve kasılmalar kademeli olarak artar) güvenle ilk birkaç saati evinde geçirebilir. Ancak kasılmalarınız çok güçlü başladıysa (en az 45 saniye süren ve 5 dakikadan daha sık gelen kasılmalar) veya daha önce doğurmuşsanız büyük olasılıkla doğumun ilk evresi sancısız geçmiştir ve rahim ağzınız bu sürede yeterince genişlemiştir. Hekiminizi aramalı ve son dakikada hastaneye yetişmeye çalışmamalısınız. Kasılmaları bildirirken sıklıkları süreleri ve güçleri konusunda emin olun. Eğer siz hazır olduğunuzu hissediyorsanız, ancak hekiminiz aynı fikirde değilse “bekle” yanıtıyla tatmin olmayın. Hastaneye gidip kontrol yaptırmak istediğinizi söyleyin. “Her ihtimale” karşı bavulunuzu yanınıza alabilirsiniz, ancak rahim ağzınız açılmaya yeni başlamışsa eve geri dönmeye de hazırlıklı olun. Doğum sancıları başladığında hemen hastaneye gitmeniz gerekmez. Sancılar yaklaşık 4-5 dakikada bir geliyorsa hastanede olmanız gerekir. Bazen gerçek doğum ağrılarını taklit eden yalancı doğum ağrıları gebe kadını ve eşini telaşlandırır ve hastaneye gitmesine neden olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ağrıların gerçek mi, yalancı mı olduğunu ayırt etmek için izlemek ve bazı farklılıkları gözlemek gerekir.