1) Folikül Kistleri

20-50 yaş arasındaki kadınlarda en sık rastlanan kist tipidir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi ile oluşur. Kenarları düzgün sınırlı, gergin ve içinde berrak sıvı içeren kistlerdir. Ultrasonda siyah olarak saptanırlar. Genellikle 5 cm’den küçük çapta olup belirti vermezler. Bu kistler doğum kontrol haplarının 2-3 kutu kullanılmasıyla ya da kendiliğinden kaybolurlar. Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüme gösteren kistler için ameliyat gerekli olabilir.

2) Hemorajik Kist (Korpus Luteum Kisti)

Yumurtlama sonrasında folikül, değişikliğe uğrayarak “korpus luteum” adını alır ve hormon üretmeye başlar. Bu yapının aşırı büyümesiyle veya bu yapının içine kanama olmasıyla “korpus luteum kistleri veya hemorajik kistler” ortaya çıkar. Bu kistler folikül kistlerine göre genelde daha ağrılı ve büyüktürler. Kendiliğinden veya doğum kontrol ilaçları ile küçülebilirler. Hormon salgılama özellikleri olduğu için adet gecikmelerine neden olabilirler ve hemorajik kist varlığında gebelik oluşması güçleşebilir. Nadiren rüptür (kistin yırtılması, patlaması) veya torsiyon (kistin kendi etrafında dönerek kan dolaşımının durması ve kangren olması) nedeniyle karın içerisine kanama ve şiddetli ağrı neticesinde bazen ameliyata kadar gidebilecek durumlara neden olabilirler. Kanamanın şiddetli olduğunu gösteren belirtiler:

-Soğuk terleme
-Genel durum bozukluğu
-Şiddetli kasık ve karın ağrısı
-Bulantı, kusma
-Çarpıntı
-Göz kararması
-Baş dönmesi

3) Endometrioma (Çikolata Kisti)

Sıklıkla ağrılı adet görme, birliktelik esnasında ağrı, gebe kalamama, kasık ağrısı gibi yakınmalara neden olabilirler. Rahmin iç kısmını kaplayan endometrium adlı dokunun yumurtalıklar üzerine yerleşerek burada çoğalması sebebiyle olur. Yumurtalıklara göç eden endometrium dokusuna “endometriozis” adı verilir. Küçük noktasal şekilde olan endometriozis odakları zamanla kendi içine kanayıp koyu kahverengi içerikli kistler haline döner ve bu oluşan kistik oluşuma endometrioma adı verilir. Bu kistlere içerisindeki kahverengi sıvı nedeniyle “çikolata kisti” de denilir. Endometriozis karın içi organlarını, yumurtalıkları, tüpleri birbirlerine yapıştırabilir. Bu yapışıklıklar kasık ağrılarına ve gebe kalmamaya neden olabilir.

4) Dermoid Kist (Teratom)

20 yaşından küçüklerde en sık görülen tümördür. Bu kistler kıl, saç, kemik, diş ve yağ gibi dokular içerebilir. Bu nedenle dermoid kist tanısını koymak ultrason ile kolaydır. Kist tespit edildiğinde laparaskopik yolla (kapalı ameliyatla) yumurtalığa zarar vermeden ve içerisindeki kıl, saç, yağ ve diş gibi oluşumlar karın içine dağılmadan dikkatlice çıkartılmalıdır. Dermoid kist %12 oranında her iki yumurtalıkta da görülebilir. Bu nedenle diğer yumurtalık da çok dikkatli şekilde değerlendirilmelidir.

5) Kistadenom

Yumurtalık dokusunu dıştan saran yüzey tabakasından gelişen iyi huylu tümöral yapılardır.