Polikistik over sendromu olan kişiler nasıl teşhis edilir?

polikistik over tedavisiHastanın şikayetlerine bakılarak tanı konulabilir. Hastalığın bulguları tipik olarak ergenlik (puberte) ile başlar. Adet düzensizlikleri ve adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun adet kanamaları ilk ve en belirgin şikayetlerdir. Yapılan fizik muayenede, artan erkeklik hormonlarının etkisine bağlı olarak, erkek tipi tüylenme artışı (hirsutizm) izlenir. Alınan kan örneğinde de yükselmiş erkeklik hormonları (testosteron, DHEAS) ile artmış LH/FSH oranları gözlenmektedir. Ultrasonda ise yumurtalıklarda hastalığa özgü 3-6 mm çapını geçmeyen bir çok sayıda kist izlenir ve yumurtlamanın olmadığı gözlenir. Ayrıca yumurtalıkların hacmi de normale göre artmıştır.

Polikistik over sendromu olan kişiler nasıl tedavi edilir?

polikistik over tedaviHastalığı tamamı ile ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi yoktur ve hastanın ihtiyacına göre tedavi düzenlenir:

  • Adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti belirgin olan kadınlarda doğum kontrol ilaçları oldukça etkilidir. Buradaki tedavi ile yumurtalıklardan üretilen erkeklik hormonunu baskılanmaktadır. Amaç, vücutta yeni tüylerin oluşumunun engellenmesidir. Başlanan tedaviden sonuç alabilmek için en azından 6 ay-1 yıl beklemek gereklidir. Ne yazık ki eskiden oluşmuş tüyler için etkili ve hızlı bir ilaç tedavisi yoktur. Daha önce oluşmuş tüyler için yapılması gereken lazer epilasyon ile bunların giderilmesidir. Doğum kontrol ilaçları kullanılmadan tüyler alınırsa yöntem başarısız olur ve alınan tüyler yeniden ve daha fazla bir şekilde çıkar.
  • Polikistik over sendromlu kadınların bir çoğunda yumurtlama gerçekleşmediği için infertilite (kısırlık) problemi de olabilir. Eğer çocuk isteği varsa tedavide yumurtlama sağlayıcı ilaçlar kullanılır. Bu tedaviler ile polikistik overli kadınların % 80’inden fazlasında yumurtlama sağlanabilir.
  • Gerek kısırlık gerekse tüylenme tedavilerinde izlenecek ilk yol bir diyetisyen eşliğinde kilo verilmesidir. Çünkü vücutta kilo artışına bağlı hormonal bir kısır döngü oluşmuştur ve bunu kırmanın tek yolu zayıflamaktan geçer. Ancak normal hatta zayıf PKOS hastaları da vardır.
  • Polikistik over sendromunun tedavisindeki ilaçlar oldukça etkilidir. Ancak, bazen ilaç tedavisiyle başarı sağlanamadığında laparoskopik olarak yumurtalıklara cerrahi girişim (ovarian drilling) uygulanabilir.