Rahim ve rahim ağzı kanserinde robotik cerrahi uygulamaları.Rahim ve rahim ağzı kanserinde robotik cerrahi uygulamaları geliştirilmeden önce rahmi almak için hastanın karnı üzerinde oldukça büyük bir kesi açılmak zorundaydı. Da Vinci robotik cerrahi sisteminin geliştirilmesi ile birlikte ise küçük kesilerden operasyon gerçekleştirilmeye başladı.

Rahim ve rahim ağzı kanserinde robotik cerrahi uygulamaları diğer alanlarda yapılan operasyonlarda olduğu gibi bu alanda yapılan operasyonlarda da büyük kolaylıklar sağladı. Rahim ve rahim ağzı kanserinde robotik cerrahi uygulamaları ile daha önce de belirttiğimiz gibi rahim alınırken karın üzerinde çok büyük kesilerin açılmasına erek kalmadı. Robotik cerrahi sistemi ile birlikte hastanın karnında robotun kollarının gireceği kadar delikler açılmaya başladı. Bu da hastanın ameliyatın ardından acı his sini çok daha az duymasına neden oldu. Estetik açıdan da çok önemli bir aşama kaydedildi. Büyük kesilerin ardından çok büyük izler kalırken Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile izler çok küçüldü. Hatta bu izler zaman geçtikçe de kaybolmaya yüz tuttu.

Rahim ve rahim ağzı kanserinde robotik cerrahi uygulamaları ile operasyonlarda kan kaybı da aza indirgendi. Hastaya operasyon ve operasyon sonrasında ek kan ya hiç verilmedi ya da çok daha az verilmeye başlandı.

Da Vinci robotik cerrahi sisteminde görüntü kalitesi de üst düzeye çıktı. Sistemde kullanılan lens, görüntüleri üç boyutlu olarak monitöre gönderiyor. Ayrıca görüntü on kat daha büyültülüyor. Bu da cerrahın ameliyat bölgesine çok daha hakim olmasını sağlıyor. Görüntü oldukça büyük oyduğu için cerrah, hiçbir durumu gözden kaçırmıyor. Böylece operasyonlar çok daha başarılı geçiyor. Robotun uçlarının 540 derece dönebilmesi ve kolların altı yöne hareket etmesi ameliyat bölgesinde tüm alanlara ulaşılmasını sağlıyor. Bir cerrahın elinin ulaşamayacağı noktalara robot kolaylıkla ulaşıyor.