1) Ameliyat dışı tedavi yöntemleri:

Diyet önerileri: Rektosel belirgin yakınmalar oluşturuyorsa, öncelikle liften zengin diyet ve günde 6-8 bardak arasında sıvı alınması önerilir. Dışkı yumuşatıcılar kullanılabilir.

Yaşam şekli ile ilgili öneriler: Uzun süreli ıkınmadan kaçınmak gerekir, şayet dışkılama işlemi belirli bir sürede gerçekleşmez ise, daha sonra tekrar denenmelidir. Rektosel olan bölüme parmak ile destek yapmak yarar sağlar. Makat içine parmak sokarak dışkıyı boşaltmaya çalışma gibi bir eylemden kesinlikle sakınılmalıdır.

Kegel egzersizleri: Pelvik taban kaslarının gücünü arttırmak amacı ile önerilen egzersizlerdir. Bu egzersizlerin günde ortalama 300 kez tekrarlanması gerekir. Hastadan ayaklarını bitiştirerek makat kaslarını (poposunu) kasıp ardından gevşetmesi istenilir. Bu egzersizi günde birkaç seans (bir defada 15 kezden, 5 tekrar yapmalı) yapması makat ve mesaneyi (idrar torbası) kontrol eden kasların güçlendirilmesine ciddi katkı sağlar.

 

2) Cerrahi tedavi:

Diğer yöntemlerle sonuç alınamayan rektosellerde tedavi için ameliyat gereklidir. Ameliyat sıklıkla vajinadan, daha az olarak makattan ve nadiren de karından uygulanabilmektedir. En sık uygulanan ameliyatlar kolporafi posterior ve arka kompartmana mesh uygulamasıdır. Posterior kolporafi ameliyatında vajina girişine V şeklinde veya yatay bir kesi yapılarak, vajina ile rektum arasındaki boşluğa (rekto-vajinal boşluk) girilir. Sarkmış olan vajina arkadan dikişlerle asılarak tespit edilir. Ameliyat süresi ortalama 30 dk’ dır ve hasta 1 gün sonra taburcu edilir.