‘Robotik cerrahi ameliyatı nasıl yapılıyor?’ sorusunun cevabı şu biçimde şekilleniyor; hasta ameliyat için hazırlandıktan sonra cerrah robotun başına geçiyor. Daha sonra ameliyat bölgesini gösteren kamera yardımı ile görüntü alınıyor. Cerrah robotun kollarını kullanarak ameliyatı gerçekleştiriyor. Robotun 4 kolu tam 540 derece dönme özelliğine sahip. Robot üzerinde bulunan kollar altı yöne hareket edebilecek şekilde geliştirilmiş. Kolların birine kamera bağlı. Görüntü çok yüksek çözünürlükte ve on kat büyütülebiliyor. Büyütülen görüntü monitöre veriliyor ve cerrah ameliyat bölgesini oldukça rahat görebiliyor. Robotun kolları insan eli gibi hareket edebiliyor.

Cerrah kolları hareket ettirerek ameliyata başlıyor. Robotun kolları insan eline göre çok daha küçük boyutlarda ve insan elinin ulaşamayacağı noktalara girebiliyor. Bu nedenle robotik cerrahi sistemi hem masada yatan hastaya hem de robotu komuta eden doktora ciddi biçimde avantaj sağlıyor. Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile yapılacak ameliyatlarda en fazla beş kesi açılıyor. Bu delikler ile zorluk derecesi yüksek olan ameliyatlar oldukça kolay bur biçimde sonlandırılıyor.

Robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda cerrahın haricinde diğer personellerde bulunuyor ve her personel farklı bir görevi üstleniyor. Hastanın ameliyat esnasında izlenmesi de bu personeller tarafınca gerçekleştiriliyor. Robotik cerrahide göbeğin hemen üzerinden bir kesi açılıyor ve kesiden görüntüyü verecek olan teleskop yerleştiriliyor. Benzer kesiden robotun diğer kolları içinde açılıyor. Daha sonra cerrah kollar yardımı ile ameliyata başlıyor. Görüntünün yüksek çözünürlüklü olması ve monitöre on kat büyük yansıtılması işlemi gerçekleştiren cerrahın işini oldukça kolaylaştırıyor. Operasyonun ardından ameliyatta hazır bulunan personel hastayı bu bölümden çıkararak ilgili bölüme alıyor. ‘Robotik cerrahi ameliyatı nasıl yapılıyor? Sorusu da böylelikle cevap bulmuş oluyor.

Bu tür robotik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlar başkent Ankara’da da Özel Koru Hastanesi’nde gerçekleştiriliyor. Özel Koru Hastanesi uzman ekibi ve robotik cerrahi sistemi ile zorluk derecesi en yüksek olan ameliyatları da gerçekleştiriyor. Robotik cerrahi Ankara’da ilk kez Koru Hastanesi tarafından uygulanıyor ve bu alanda yapılan ameliyalar günümüzde de devam ediyor.

‘Robotik cerrahi ameliyatı nasıl yapılıyor?’ sorusu bu şekilde yanıt buluyor ancak ameliyatın uzman bir ekip tarafından yapılması gerekiyor.