Açık olarak yapılan ameliyatların birçoğu günümüzde robotik cerrahide de gerçekleştirilebiliyor. Robotik cerrahi sistemi ile hangi ameliyatlar yapılıyor? Sorusuna ilk verilecek cevap üroloji ameliyatlarıdır. Robotik cerrahi sistemi başta kadın hastalıkları ve ürolojide kullanılıyor. Bu alandaki tüm hastalıkların operasyonunda sistem oldukça başarı ile kullanılıyor. Da Vinci Robotik cerrahi sistemi ile prostat ameliyatı gerçekleştirilebiliyor. Prostatın çıkarılmasında robotik cerrahi sistemi cerraha büyük kolaylık sağlarken oldukça yüksek bir de başarı oranının yakalıyor. Robotik cerrahi sistemi bunun yanında rahim ağzı kanseri ameliyatlarında da kullanılabiliyor.

Ürolojide bunların dışında böbrek ya da mesanede yer alan tümörlerin bulunduğu yerden çıkarılmasında da robotik cerrahi sistemi kullanılıyor. Bazı hastaların böbrek kanallarında farklı nedenlere bağlı olarak darlıklar gözükebiliyor. Bu tür darlıkların genişletilmesinde sistem çok rahat bir biçimde kullanılıyor. Robotik cerrahi sistemi ile yeni mesane oluşturulması da mümkün oluyor.

‘Robotik cerrahi sistemi ile hangi ameliyatlar yapılıyor?’ sorusunun bir cevabı da kadın hastalıkları ve doğum bölümünde yapılan ameliyatlardır. Da vinci robotik cerrahi sisteminin kullanıldığı bir başka bölüm ise kadın hastalıkları ve doğum bölümü ki yine bu bölümde sitem tümörlerin çıkarılmasında ve sarkmış olan rahmin tekrar asılması gibi işlemlerde kullanılıyor. Eğer tüplerde bir tıkanma söz konusu ise ve bu tıkanmanın açılması gerekiyorsa bu işle de robotik cerrahi merkezi olan hastanelerde sistem yardımı ile gerçekleştirilebiliyor. Tüpler de darlık veya yapışkanlık söz konusu ise bunların çözümü de robotik cerrahi sistemi ile sağlanabiliyor.

Kalp ve damar cerrahisi de Robotik cerrahi sistemi ile hangi ameliyatlar yapılıyor? Sorusuna cevap olmaktadır. robotik cerrahi merkezi bulunan hastaneler uzun zamandır görev yapıyor. Özellikle kalpte var olan deliklerin giderilmesinde robotik cerrahi sistemi önemli bir rol üsteniyor. Robotta bulunan kolların oldukça hassas olması ve uçların bu işlemleri yapabilecek şekilde düzgün olması başarı oranının yükselmesini direkt olarak etkiliyor. Mitral kapak değişimi de robotik cerrahi merkezi olan hastanelerde yapılıyor. Yine By-Pass ameliyatı da robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilebiliyor. Örneğin açık By-Pass ameliyatına göre Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilen operasyonlar çok daha kolay oluyor ve hasta minimum düzeyde acı hissediyor. Hastanın ayağa kalkması yani yatak süresi de oldukça aza indirgeniyor.

Robotik cerrahi sistemi ile hangi ameliyatlar yapılıyor? Sorusuna bir cevap da genel cerrahi bölümünde yapılan ameliyatlardır. Genel cerrahinin alanına giren kalın barsak tümörlerinin bulunduğu yerden çıkarılması, bunun yanında mide by-pass’ı, olarak bilinen işlemin gerçekleştirilmesi ve reflü ameliyatı da bu sistem ile yapılabiliyor. Tiroit sorunu olanlar da robotik cerrahi merkezilerini başvurabiliyor.

Kulak burun boğaz bölümü de robotik cerrahi sistemini kullanan başka bir bölüm. Yine bu bölümde de çeşitli yerlerdeki tümörler sistem yardımı ile çıkarılıyor. Bu da Robotik cerrahi sistemi ile hangi ameliyatlar yapılıyor? Sorusunun farklı bir cevabıdır.