Robotik cerrahi sistemi ülkemize geldikten sonra açık ameliyatlara göre avantajlarının olduğu birçok insan tarafından öğrenilmiştir. Fakat özellikle rahatsızlığı nedeniyle operasyon geçirmek zorunda olanlar ‘robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’sorusunun cevabını araştırmaya başlamıştır. Da vinci robotik cerrahi sistemi hem ameliyat olacak hastaya hem da ameliyatı gerçekleştirecek olan hekime büyük avantajlar sağlamaktadır.

‘Robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’ sorusunu dile getiren hastalara şunlar söylenebilir; robotik cerrahi sistemi karna açılan küçük kesilerden robotun kollarının girmesi suretiyle yapılır. Bu da özellikle kanser ameliyatlarında daha az kan kaybına neden olur. Hem operasyon sürerken hem de operasyonun ardından hasta, çok daha az ek kana ihtiyaç duyacaktır. ‘Robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’ sorusunu soranların en fazla hoşlarına gidecek cevap da sanırız şudur; Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile yapılan operasyonların ardından hasta çok daha az acı duymaktadır. Nedeni de yine kesilerin küçük olmasıdır. Bu sistemde hatsaladır ameliyatın ardından duydukları acı en az seviyeye inmektedir.

‘Robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’ sorusunu soranlara yatakta geçirilecek olan sürenin de bir hayli kısalacağını söylemek mümkündür. Hasta operasyonun ardından hem hastanede daha az zaman geçirecek hem de normal yaşantısına çok daha hızlı dönebilecektir. Bu süre açık ameliyatlarda çok daha uzundur. ‘Robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’ sorusu geldiğinde enfeksiyon riskinin de minimuma indirgendiği söylenebilir. Ameliyat kesilerinin küçük olması ve kanamanın çok aza gerçekleşmesi olası bir enfeksiyon riskini de azaltmaktadır. Bunun yanında estetik açıdan da bakıldığında Da Vinci robotik cerrahi ile gerçekleştirilen operasyonlar da iz kalma riski çok daha azdır. Açık ameliyatlar çok büyük kesilerle gerçekleştirildiği için iz kalması kesin gibidir. Ama robotik cerrahide açılan kesilerin izleri zamanla kaybolmaktadır.

‘Robotik cerrahinin faydaları nelerdir?’sorusuna ise uzmanlar açısından şu şekilde cevap verilebilir; robotik cerrahide operasyon kamera yardımı ile gerçekleştirildiği için görüntü kalitesi çok yüksektir ve görüntünün çok fazla büyütülme imkanı vardır. Cerrah operasyon yapılan alanı çok daha iyi görebilmektedir. Robotun uçları insan elinde nazaran çok daha küçük tasarlandığı için insan elinin dokunamayacağı yerlere de müdahalelerde bulunabilmektedir. Robotun kollara oldukça yüksek bir dönüş açısına sahip durumdadır. Kollar tam 6 yöne hareket etmektedir. Hekimin ellerinin titremesi gibi bir sorun da Da Vinci Robotik sisteminde tamamen ortadan kalmıştır.