Hamile kalmayı denemeden önce doktorumu görmeli miyim? Evet. Hamilelik öncesi kontrol için doktorunu ya da hemşireni görmen çok önemli. Doktorun ya da hemşiren sana hamileliğini etkileyebilecek şeyler hakkında sorular soracak. Örneğin; ailende ya da sende olan herhangi bir hastalık, ilaçların, geçmiş hamileliklerin, doğum kontrol hapı kullanımın, yaşam tarzın, diyetin hakkında sorular sorabilir.

Hamileliğin mümkün olduğunca sağlıklı geçebilmesi için senin, doktorunun ya da hemşirenin emin olabileceği birçok şey var. Hamile kalmadan önce bu şeylerin yapılmış olması gerekli.

Aldığın herhangi bir ilaç ya da bitkisel hapları tartışmak ve eğer değişiklik yapman gerekiyorsa bunu çöz.

Aşılarının güncel olup olmadığını tartış. Folik asit içeren vitaminleri almaya başla. Kaçınman gereken yiyeceklerin hangileri olduğunu, hangilerinin senin için en iyisi olduğunu bil. Sigara içmeyi, alkol almayı ya da yasadışı hap almayı bırak.

Eğer:

-Herhangi bir tıbbi sağlık durumun varsa,

-Ailen ya da kendi anne babandan gelen hastalıklar varsa,

-İnsanların seks sırasında yakalandığı enfeksiyon kapma ihtimalin varsa ki buna ( cinsel yolla geçen hastalıklar ) da denir.

Bu durumların bebeğin ve senin için getirdiği riskleri bilmelisin. İşinde ve evinde herhangi zararlı bir madde var mı yok mu diye tartış. Sağlıklı bir kiloya ulaşmaya çalış.

Her bir durum aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Aldığın ilaçların güvenli olup olmadığını sor; eğer herhangi bir ilaç, ilave destekler ya da bitkisel hap alıyorsan, doktoruna hamile kalmaya çalışırken ya da hamilelik boyunca bunları almaya devam etmenin güvenli olup olmadığını sor. Bazı ilaçların vücut tamamen terk etmesi uzun zaman alabilir bu yüzden ileriye dönük plan yapmak için bu çok önemli. Bazı durumlarda doktorun ve hemşiren bebeğin için daha güvenli olan farklı ilaçlara geçmeni isteyecekler. Doktorun ve hemşiren, bazı ilaçlarını yavaş yavaş azaltma gereği duyabilir çünkü onları aniden bırakman sana zarar verebilir. Nöbet, tansiyon, lupus hastalığı ve eklem intihaplı romatizma hastalıklarını tedavi etmekte kullanılan ilaçları alan kadınlar için bu özellikler çok önemlidir.

Diyetini kontrol et.—Bazı yiyecekler hamile kadınlar ya da hamile kalmaya çalışan kadınlar için güvenli değildir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, çiğ ya da pişmemiş et yemeyin. Köpek balığı, kılıç balığı, uskumru ve kiremit balığı yemekten kaçının çünkü onlar yüksek cıva seviyelerine sahiptirler. Göllerde ve nehirlerde yakalanan güvenli balıklar hakkında doktor ve hemşirenizle birlikte araştırma yapın. Her gün 1 ya da 2 bardaktan fazla kahve, çay, kola içmeyerek sahip olduğunuz kafein miktarını sabit tutun ya da limitlendirin.

Tahıllar, sebze ve meyveleri çok tüketerek dengeli beslenmeye çalışın. Sebze ve meyveleri yemeden önce yıkayın. Sigara içmeyi, alkol kullanmayı ve yasadışı hap almayı bırakın.—Eğer sigara içiyor, alkol kullanıyor ve yasadışı hap alıyorsanız, bunlara bir son vermeniz her şeyden daha önemli. Zaman zaman bu maddelerden az miktarda da olsa alman bile bebeğine zarar verebilir. Hamile olduğunu öğrenir öğrenmen bırakman yeterli olmaz. İlaçlar, alkol ve sigara içerek o zamana kadar çoktan bebeğine zarar vermeye başlamış olursun. Eğer bırakmak için yardıma ihtiyacın varsa, doktorun ya da hemşirenle konuş. Sana yardımcı olabilecekleri etkili tedaviler var.

Ayrıca eşin de sigara içmeyi ve yasadışı hap kullanmayı bırakmalı. Çok fazla alkol içmemeli.

Risklerle ilgili danış.—Doktoruna bebeğin ve senin için olan riskleri sor;

Eğer;

Herhangi bir sağlık durumun varsa –Eğer tıbbi bir problemin varsa, bu hamilelik boyunca sana ve bebeğine zarar verebilir. Tıbbi problemi olan kadınlar hamile kalmadan önce doktorlarıyla birlikte bu problemleri kontrol altına almak için çalışmalıdırlar. Buna şeker hastalısı olan, nöbet geçirten hastalıkları olan, tansiyonu olan, astımı olan, tiroit sorunları olan ve diğer sorunlara sahip olan kadınlar da dahil.

Eğer bu durumlar iyi bir şekilde kontrol altında değilse, hamilelik boyunca bebek ve anne için problemlere neden olabilir.

Sen ya da eşin aileden gelen bir sağlık durumu geçmişine sahipseniz, –Eğer sen ya da eşin sonrada bebeğinize geçebilecek herhangi bir sağlık durumuna sahipseniz, bir genetik danışmanlığına ihtiyacınız olabilir. Genetik danışmanlığı bebeğinizde bulunacak sağlık durumunun ihtimallerinin neler olduğunu öğrenmenizde size yardımcı olabilir. Ayrıca, eğer bebeğinizin herhangi bir problemi olursa, genetik danışmanlığı seçeneklerinizin neler olduğunu tartışmada yardımcı olabilir. Genetik danışmanlığını aramayı gerektirecek diğer sağlık durumu örneklerine kistik filoroz ve adale erimesi de dahildir.

Seks yoluyla yakalandığın bir enfeksiyonun olabilir.

Seks yoluyla yakalanabileceğin enfeksiyonlar, ayrıca bunlara cinsel yolla geçen hastalıklarda denir,  hamile kalmanızı zorlaştırır. Ayrıca, doğmamış bebeğine bulaşabilir ve zarar verebilir. Eğer bu hastalıklardan birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktor ya da hemşirenize söyleyin. Onlar enfeksiyon için gerekli testleri yapabilir ve tedavi edebilirler. Eğer HIV ( AIDS ) enfeksiyonu olma ihtimali varsa, bu testler özellikle önemlidir.

Zararlı maddeler için ev ve işini kontrol et.

Genellikle, insanların doğmamış bebeklerine zarar verebileceği maddeler insanların evlerinde ve işlerinde bulunur. Bu maddelerin hakkından gelmek bazen karışık ve zaman kaybı olabilir bu yüzden ileriye dönük plan yapmak için bunu yapmak önemlidir. Örneğin; 1978’den önce yapılan evlerde oturan insanlar ev ve ya işlerlerini boyamak zorunda kalır. Bu boyadan kaynaklı toz ve talaş bebeğinize zarar verebilir. Doktor ya da hemşirenize bunun ve etrafınızda olabilecek diğer zararlı maddelerin nasıl üstesinden geleceğini sor.

Kilon üzerine çalış.

Çok zayıf ya da çok kilolu kadınlar bu yüzden hamile kalma ya da hamilelik boyunca problem yaşayabilirler. Hamile kalmayı denemeden önce sağlıklı bir kiloya ulaşmayı denemelisin.