ANENSEFALİ:Beyin ve kafatasının büyük kısmı gelişmemiştir.Hayatla bağdaşmaz.Genelde 10-14.haftada ultrosonogrofi ile saptanır.

ANSEFOLESEL:Kafatası kemiklerinde normalde olmayan bir açıklıktan beyin dokusunun dışarı fıtıklaşmasıdır.Genelde ağır bir tablo oluşturur.Çok az bir kısmı ufak ve küçüktür.Bu grup  ameliyat olabilir.Genelde 10-14.haftada saptanır.

SPİNA BFİDA:Omurga,omurilik ve çevresindeki zarların tam kapanmama durumudur.Bebekte yaratacağı sorun değişkendir.Etkilenme durumuna göre değişir.Çok küçük bir defekt hiçbir sorun teşkil etmez ancak lezyon büyükse bacaklarda felç,idrar ve büyük tuvaletini tutamama ,zeka geriliği gibi sonuçlara yol açar.Etkilenen doku büyükse genelde 10-14.haftada saptanır.

HİDROSEFALİ:Normalde beyin dokusu içinde beyin omurilik sıvısı denilen bir sıvı vardır.Beyin içerisindeki boşluklarda bu sıvının artma durumuna hidrosefali denir.Onbinde 3-5 görülür.Genelde 20-24.haftada yakalansa da bir kısmı 10-14.haftada da bulgu verir.Gidişat eşlik eden diğer anomali varlığına,kromozamal bozukluk durumuna ve sıvının artma dercesine bağlıdır.Doğumdan sonra bebeklere cerrahi bir operasyonla sıvıyı boşaltmak için bir katater takılır ancak gene de zeka geriliği,işitme ve görme kaybı,el ayaklar kaslarında işlev kaybı gibi problemler çıkabilir.

HOLOPROSENSEFALİ:Çok ağır bir anomalidir.Onbinde 1 görülür.Hayatla bağdaşmaz.Beyin ve gözlerde ileri derecede gelişim kusuru vardır.10-14.haftada erken tesbit edildir.

 

DANDY WALKER SENDROMU:Beyinciğin gelişim kusurundan kaynaklanan bir hastalıktır.18.haftadan önce tanı koymak zordur.Otuzbinde 1 görülür.Bebekler normal bir yaşam süremez genelde gebelik sonlandırılması aileye önerilir.

KORPUS KALLOSUM YOKLUĞU:Beynin iki yarısını birleştiren yapıdır.20-24.haftada tanı konur.Gidişat değişkendir.Herşey normal seyredebilir.

KOROİD PLEKSUS KİSTİ:Beyin için gerekli olan sıvıyı yapan yerlerdir.Erken gebeliklerin %15inde olur ve çoğunluğu 2.üçayda kaybolur.Tek başına saptanmasının bir anlamı yoktur.

KİSTİK HİGROMA:Lenf sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanır.Turner sendromu olmak üzere kromozamal bozukluklar eşlik eder.Gidişat etkilenme durumuna göre değişkendir.