SeptumSeptum (rahim içi perde) nedir?

Septum (rahim içi perde), rahmin bir duvar veya perde ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölünmüş olmasıdır. Septum, kişi henüz anne karnında iken, rahim ve/veya vajenin gelişim hatası sonucu oluşur. En sık füzyon (birleşme) hataları nedeniyle meydana gelir (rahim ve vajen, ayrı iki parçanın orta hatta birleşmesi ile oluşur ve bu birleşimde olan anormallikler sonucunda septum gelişir). Septumun uzunluğuna göre yani rahmin alt kısmına uzanmasına göre şiddeti (hafif, orta, derin) değişir.

Septum varlığı nelere yol açar?

Septum, bir kısırlık (infertilite) nedeni olarak görülemez fakat özellikle düşük ve erken doğumlara neden olabilir.

Septum tanısı nasıl konulur?

septum tanısıKesin tanı histeroskopi ile konulur. Erken doğum ve sık düşük gibi kötü tecrübeleri olanlarda vajinal ultrason ile tanı konulmaya çalışılabilir. Rahim filmi (Histerosalpingografi/HSG) de tanıda yardımcıdır.

 

 

 

 

 

Septum nasıl tedavi edilir?

Septumun altın standart tedavisi histeroskopi işlemidir. İşlem vajinal yolla yapılır ve makas, koter veya lazer kullanılarak yapılabilir. En fazla kullanılan yöntem koter ile septumun kesilmesidir. Tecrübeli ellerde tedavi çok başarılı ve sorunsuzdur. Septum çıkartılması sonrasında kötü gebelik öyküsü olan kadınların %90’ında normal gebelikler elde edilir. Histeroskopi işlemi genel anestezi ya da spinal anestezi altında yapılabilir, sonrasında hastanede kısa bir süre takip edildikten sonra hasta taburcu edilir. Çok nadiren kesme işlemi sırasında rahmin delinmesi komplikasyonu olabilir ama yeterli cerrahi tecrübe ile bu durum pek görülmez.