1. Kromozom bozukluğu: Kromozom bozukluğu anne baba sağlam olup da çocukta ortaya çıkabilir ama bazen de anne babanın herhangi birinden geçen bir kromozom bozukluğu olabilir. Bu durumda iki kez düşük yapanlarda mutlaka anne babanın kromozomlarına bakılır. Bazen vücut olarak tamamen normal işlevlerini yapan bir insanın bile kromozom yapısında bazı ekstra bozukluklar olabilir. Bunlar onu etkilemez ama çocuğa geçerken problem yaratabilir. Onun için mutlaka karyotip dediğimiz anne babanın genetik yapısını ortaya çıkaran bir test ile anne babanın kromozom araştırması yapılmalıdır.

2. Annenin anatomik özellikleri: Polipler, miyomlar, perde/zar, rahmin büyüklüğü veya küçüklüğü, o dönemde yumurtalıkların fonksiyonu gibi faktörlere bakmak lazımdır.

3. Enfeksiyon hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklar: Toksoplazma, rubella (kızamıkçık) gibi hastalıklar düşük nedeni olabilir. Yine rahim ile yumurtalığı bağlayan tüplerde oluşan bazı iltihaplar rahim içine sürekli akarak düşüklere sebep olabilmektedir.

4. Kronik hastalıklar: Özellikle hipotiroidi denilen tiroid bezinin az çalışması hem hamile kalmayı zorlaştırır hem de düşük oranlarını artırır. Diyabet yani şeker hastalarında düşükler artar. Yüksek tansiyonlu hastalarda özellikle de ileri yaşlarda ortaya çıkan yüksek tansiyonda düşük riski artar.

5. Çevresel faktörler: Sigara, içki ve başka maddelerin yoğun kullanımı, fiziksel ya da psikolojik açıdan ağır stresli işler düşük riskini artırır.