Yapışık ikiz, anne karnındaki ikiz bebeklerin tam olarak ayrılmamaları ve vücutlarının belli kısımlarının birbirine yapışık olması olarak adlandırılabilir. Bu duruma hem plasentaları hem de keseleri aynı olan tek yumurta ikizlerinde rastlanır. Çift yumurta ikizlerinde böyle bir durum söz konusu değildir, çünkü çift yumurta ikizlerinin hem plasentaları hem de keseleri daima ayrıdır.

 

Tek yumurta ikizlerinin yumurta ayrılma süreci geç yaşanırsa, bu durumda hem plasenta hem de amniyon keseleri aynı olan bireyler meydana gelir. Bu ayrılma daha da geç evrelerde yaşanacak olursa bu durumda vücutları birbirine yapışık olan ikizler meydana gelir. Yapışık ikiz oluşumunda genetik oldukça etkilidir. Ayrıca çok sayıda doğum yapmak da bu hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır.

 

Günümüzde yapışık ikiz durumuna çok fazla rastlanmamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber eğer yapışıklık durumu çok fazla ilerlemediyse bu durum cerrahi müdahale ile çok kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir. Eğer yapışıklık sanılandan fazla ilerlemişse bu durumda cerrahi müdahale de yetersiz kalabilir hatta yapılamayabilir. Genellikle omuzlardan başlayıp ayaklara kadar olan durumlara tam yapışıklık denilmektedir ve bu gibi durumlarda cerrahi müdahale yapılamamaktadır. Ancak genel olarak rastlanan yapışıklık ise göğüs kısımlarında meydana gelen yapışıklıklardır. Bu gibi durumlar cerrahi müdahale ile çok kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Çoğul Gebelik