Yumurtalık dokusunda hücreler kontrolsüz bir biçimde artıyorsa artan hücreler diğer dokulara da yayılıyorsa bu durum yumurtalık kanseri olarak adlandırılıyor. Yumurtalıklar karın boşluğunda serbest bir biçimde bulunur. Sadece çok ince bir kapsülle çevrilidirler. Bu nedenle karın içerisinde yayılım oldukça hızlı görülebilir. Yayılım kanserin tedavisini zor bir duruma getirmektedir. Bu durumlarda genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

Yumurtalık kanseri ile ilgili yapılacak olan operasyonlarda Da Vinci robotik cerrahi sistemi sıklıkla tercih edilmektedir. Yumurtalık kanseri için açık operasyon gerçekleştirildiği takdirde karın üzerine büyük bir kesi açılmakta ve ameliyat bu şekelde gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın ardından kesinin iyileşmesi ise oldukça uzun bir zaman almaktadır. Enfeksiyon riski de üst düzeye çıkmaktadır. Kesi çok büyük olduğu için hasta ameliyatın ardından ciddi bir biçimde acı duymaktadır.

Laparoskopik sistemle de bu tür ameliyatlar yapılmaktadır. Fakat laparoskopik cerrahide örüntünün iki boyutlu olması bir handikaptır. Ameliyatta kullanılan aletlerin her bölgeye ulaşmasında da sıkıntı vardır. Bu nedenle Da Vinci robotik cerrahi sistemi yumurtalık kanseri operasyonları için çok daha uyundur.

Başta da belirttiğimiz gibi yumurtalık kanseri karın içerisinde hızla yayılmaktadır. Bu durum laparoskopik sistemin yeterli olmadığı bölümleri daha net biçimde ortaya çıkarmaktadır. Da Vinci robotik cerrahi sisteminde üç boyutlu görüntü mevcuttur. Böylece derenlik çok daha iyi sağlanmakta ve ameliyatlar güvenli hale gelmektedir. Da Vinci robotik cerrahi sisteminde kullanılan aletler oldukça küçük tasarlanmıştır. Bu özellik sayesinde her bölgeye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Cerrah elinin titremesi gibi sorunlar da ortadan kalkmıştır. Aletler 540 derece dönüş açısına sahiptir ve 6 yöne hareket etmektedir. Tüm bu özellikler ameliyatın başarı oranını yükseltmektedir.

Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile gerçekleştirilen operasyonun ardından hastalar çok daha hızlı biçimde ayağa kalkmaktadırlar. Özellikle kanser hastalarına ameliyatın ardından belirli tedaviler uygulanmaktadır. Hasta ayağa kalkmasının ardından bu tedaviye daha erken başlama fırsatını da yakalamaktadır.