ANGİKAD Başarı Öykülerimiz Prof. Dr. Aydan Biri

Merhabalar Doktor Aydan Biri ben. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyım. Yaklaşık otuz yıldır bu mesleği yapıyorum ve bütün eğitim hayatım ve meslek hayatım Ankara'da geçti. Ve Ankara sevdalısıyım aslında. Ankara'da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden iki bin on yılında emekli olarak ayrıldım ve iki bin on altı yılında da Yüksek İhtisas Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'ne başladım. Bu iki bin on ve iki bin on altı yılı arasında da koro hastanelerinin kuruluşunu yaptık. Meslektaşımla beraber ve buranın kadın hastalıkları ve doğum kliniğinin yöneticisi oldum. Şu anda hem bir özel hastane hem de bir üniversite hastanesinde eh hekimliğimi sürdürmekteyim ve kendi özel ofisimde hekimliğimi sürdürmekteyim. Perinatoloji hekimiyim. Yani yüksek riskli üyeliklerde üst alanım. Aynı zamanda genetik doktoruyum, çift dalda uzmanlık yapmış bir hekimim. Yani hep kadın hastalıkları ve doğum hekimliğimi hem de tıbbi biyoloji ve genetik uzmanıyım. Bu alanımız yüksek liste gebelikler olmasına verildiğinden itibaren bir genetik doktorasıyla birlikte bu işi yürütmenin son derece faydalı olduğunu da meslek hayatım boyunca gördüm.

​​​​​​​Aslında şu anda benim üç farklı yönüm olduğunu söyleyebilirim. Birincisi akademisyen yönüm. İkincisi hekim yönüm. Üçüncüsü de bir sağlık sistemini kuran çalıştıran ve kadınla en uygun şekilde en eh üst düzey hizmet verecek şekilde buluşturan bir kadın bakış açısı sunan yönümle karşınızdayım. Çünkü bir hekim ve bir anne olarak ve bir kadın olarak kadının ihtiyaçlarını, kadın doğum açısından ve jinekolojik hastalıklar açısından gören bunları en yüksek seviyede kadına düzgün bir şekilde hizmet anlayışıyla geri vermeye çalışan bir bakışı temsil ettiğimi düşünüyorum. Eh anki katta yani orda üye olan arkadaşlarım aracılığıyla tanıştım. Çünkü zaten bir girişimci olarak ve kadınların da sosyal hayattaki etkinliğine inanan bir kadın ve aynı zamanda hekim olarak bir şeylerin daha ileriye götürülmesi, daha büyük bir Ufuk'a yelken açmak ve açıkçası Ankara için daha önemli şeyler yapmak adına. Bu güç birliğine inanıyorum. Kadınların bir arada olmasına inanıyorum veya bireylerin yani bunun kadın olması da önemli değil ama kadınların güç birliği bence daha efektif bir güç birliği. Bu dernekte bir Arkadaşım aracılığıyla kaç yıldır bulunuyorum. Son derece vizyoner, çalışkan, gayretli, inanılmaz üretken kadınların bir arada olduğunu düşünüyorum ve çok keyif alıyorum. Oldukça verimli birliktelikleri oluyor.

Daha fazla zaman ayırabilmek açısından mesela ben dernekte bulunuşumdan itibaren birçok faaliyeti de takip edemiyorum. Oldukça yaptık ama daha çok eh üretim de yapılabilir. Bunun için de herkes gayretli ve iyi niyetli. Bu enerjiyi görüyorum, bu gayreti görüyorum. Yeni eh katılan son derece genç arkadaşlarımız var bu derneğe de. Yani bir arada olmanın yaratacağı gibi enerjiyi birbirimize Ankara'ya ve ülkeye ve hatta dünyaya yansıtacağımızı düşünüyorum. Kadın gücü önemlidir, birey gücü de önemlidir ama kadınlar daha üretken diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilecek Videolar

Facebook
Instagram
Youtube
Spotify