Genital Estetik

Genital-Estetik

Genital estetik genital bölgeyi oluşturan dış genital bölgedeki dış dudaklar (labium majus),iç dudaklar (labium minus),klitoris ve vajinanın estetik operasyonlarıdır.

Genital estetiğin yaygınlaşması ile çok fazla  kadının kendinden bile saklamayı  tecih ettikleri  sorunlarına estetik çözümler sağlanır böylece kendilerine olan  öz güvenleri artmaktadır. Ayrıca işlevsel sağlığınızı etkileyen bozuklukar da düzeltilir sadece görsel olarak etkili değildir.Genital Estetik son yıllarda teknolojik gelişmelerinde katkısı ile vajina estetiği, vajina daraltma (vajinoplasti) ve labioplasti şeklinde yapılabilmektedir. Ayrıca iç dudak sarkması sonucu yapılan iç dudak estetiği ameliyatı da artan oranda talep görmektedir.

Genital şekil bozukluklarının içinde İç dudakların normalden büyük olması, dış dudakların büyük ve şişkin  olması(dar pantolonlar, tayt. bikini giyerken mons pubisdeki  yağ yapısına bağlı şişkinlik olması), vajinal genişlik olması, vajinal darlık olması, cinsel isteksizlik yaratan klitorisinizi çok fazla örten deri dokusunun olması veya g noktasının aktif  olmaması,  gibi birçok sıkıntılı durumu tanımlayabiliriz.

Genital Esteti kadının cinsel organından hoşnutsuzluğu nedeniyle yapılır. Cinsel organını beğenmeme birçok cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir bunların içinde anorgazmi( orgazım olamama), isteksizlik  veya vajinismus a kadar varan problemler vardır. Tarih öncesi yıllardan beri bütün medeniyetlerde kadınlar hep güzel olmanın peşinden koşmuşlardır.

Güzellik anlayışı, içinde bulunulan döneme, kültürel yapıya, kişilerin karakterine ve o anki ruh durumuna göre değişir. Daha önceki yıllarda kültürümüzde  genital bölge vücudun diğer organlarına göre geri planda bırakılmıştır. Hep tabu olarak kabul edilimiştir.  Oluşan cinsel sorunlara ayıp günah düşüncesiyle çözüm aranmamıştır. Bu nedenle genital estetik ameliyatları da ikinci planda kalmıştır.

Kadınlar, erkeklere göre dış görünüme ve bakıma daha fazla özen gösterdiği gibi bu konuda özel bölgeler ilk sırada yer alır her zaman özel bölge bakımı erkeklere nazaran daha özenli olmuştur. Özellikle genital bölgeye yönelik sunulan hizmetlerde, estetik imkanının yeni teknolojiler  yardımıyla gelişmesinden dolayı  pek çok kadının bu konudaki sorununa da çözüm bulunmuş durumda. Sağlıklı ve mutlu bir cinsel birliktelik için kişilerin kendine ve vücuduna güvenmesi gerekirken, vücudundaki durumdan rahatsız olan kadınlar için bu durum çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle de artık genital estetik ile birlikte bu konudaki sorunları daha kolay bir şekilde atlatabilmek mümkün.

genital-estetik

Neden Genital Estetik?

Genital estetik, kadınların genital bölgelerindeki rahatsızlıklarından kurtulmasını sağlarken aynı zaman da fonksyoneel olarak daha aktif olamasını da sağlamaktadır. Bölgede görünüm açısından bir memnuniyetsizlik varsa, genital estetik ile birlikte bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Bu operasyonları tercih eden kadınların büyük bir bölümü görünümden rahatsız olmasının yanında cinsel birleşme sırasında acı, ağrı ,ses gelmesi ve  cinsel birleşme sonrasında ise kızarıklık ödemveya morluklara kadar varabilen sorunlar nedeni için gelmektedir.Bazı kadınlar ise  görünümünden  memnun olsa dahi daha iyi ya da farklı bir görünüm istediği  veya cinsel uyarılmanın artması için operasyon yaptırmak istemektedir. Sunduğu özel seçeneklerle, kişiye özel ve farklı bir hizmet olan bu operasyonlarda kadınlar için ilk önce muayene gerçekleştirilir ve sonrasında tedaviye uygun bulunması halinde operasyonlara başlanır. Aynı zamanda uzman doktor tarafından yapılacak incelemeler ile birlikte mevcut sorunların neden kaynaklandığı ya da yapılacak tedavi ile birlikte nasıl bir sonucun elde edileceği gibi konular hastaya detaylı bir şekilde aktarılır. Gizlilik esasına dayalı bir şekilde yapılan bu işlemlerde hasta ve doktor haklarına saygılı bir şekilde siz de merkezimizden kolay bir şekilde destek alabilirsiniz.

Vajinada meydana gelen kuruluk, yanma hissi, cilt renginde kararma, kaşıntı, akıntı, idrar kaçırma, ağrılı cinsel ilişki sorunlarının çözümüne yönelik olarak gerçekleştirilen genital estetik yöntemleri arasında ameliyatsız  lazer uygulamaları ile yapılan  tedaviler bulunmaktadır.

Elbette yapılması gereken işlem kapsamında cerrahi operasyon da gerekebilir. Her bir gential estetiğin cerrahi operasyon olmadan yapılabileceğini belirtemeyiz. Genital bölge beyazlatma, vajinal kuruluk, vajina sıkılaştırma, doğum sonrası rehabilitasyon gibi işlemler için ameliyata gerek olmaz. Bu işlemler cerrahi operasyon olmadan da gerçekleştirilebilir. Ancak iç dudak küçültme, vajina daraltma gibi genital estetikler için cerrahi operasyon gerekiyor.

Genital estetik için bir diğer uygulama da vajina dış dudak dolgusudur. Bazen dış dudak yağ doku hacmi kilo verme sonucu ya da yapısal olarak azalır. Buda genital bölge estetiğini bir bütün olarak bozar. Dış dudaklara yapılan yağ doku enjeksiyonu veya hiyalüranik asit dolgusu ile  ile bu durum düzeltilebilir.

Ayrıca anorgazmi veya cinsel isteksizlik şikayetleri ile gelen kişilere klitoral ve G noktası bölgelerine uygulayacağımız özel tedaviler (O Shot, G Shot)  ile uyarılma oranını artıra bilmekteyiz.

genital-bolge-estetigi

En çok yapılan Genital bölge estetiği ile ilgili cerrahi operasyonlar:

 • Labioplasti (Genital bölgedeki iç ve dış dudak estetiği)
 • Vajinoplasti (Vajina daraltma ameliyatı)
 • Perineoplasti (Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiği)
 • Klitoral hudoplasti (Klitoris üzeri cilt katlantılarının düzeltilmesi)
 • Puboplasti (Pubis tepesinin estetiği)
 • Labia majora büyütme (Büyük dudaklara yağ veya dolgu enjeksiyonu)
 • Labia majora küçültme
 • Genital bölgeye yapılan cerrahi dışı operasyonlar

Lazerle vajina daraltma (LVR- Lazer Vajinal Rejuvenasyon) ve idrar kaçırma tedavileri

 • Genital radyofrekans uygulamaları
 • G noktası büyütme (G noktasına dolgu enjeksiyonu, G shot ©)
 • Genital PRP ve cinsel haz tedavileri (O shot ©)
 • Genital bölge renk açma (Lazer ve mezoterapi ile)

Genital Bölge Estetiği Kimlere Yapılır?

Genital bölge estetiği genital bölgesi ile ilgili görünümsel veya fiziksel yönden sorun yaşayanlarda yapılır. Ameliyat talepleri çoğu zaman hastanın kendisinden, nadiren de eşinden gelmektedir. Estetik amaçlı yapıldığında yaş sınırı 18’dir. 18 yaşının altında yapılması önerilmez.

Genital Estetik Ameliyatlar Cinsel Hayata Nasıl Etki Eder?

Kadının kendi özgüvenin arttırılması, vajina duyarlılığının arttırılması, vajinal sıkılaşma ile hem kendinde hem de eşte hissin arttırılması yapılma gerekçeleri arasındadır. Doğru teknikle yapıldığında genital estetik ameliyatların hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığı gibi, cinsel haz yönünden oldukça faydalar da sağlamaktadır. Cerrahi ile vajinal daraltma, radyofrekans veya lazerle vajina sıkılaştırma hem kadın hem de erkek eşte hissedilir düzeyde haz artışına neden olmaktadır. Diğer taraftan cinsel tatminin sağlanması, orgazmın kolaylaştırılması, anorgazmi (orgazm olamama) sorununun çözümlenmesi için beraberinde cinsel terapilerin uygulanması da gerekebilir.

Genital Estetik Operasyonu Sonrası His Kaybı Olur mu?

Hayır. Tam tersine, temel hedeflerden birisi hissin arttırılmasıdır. Doğru teknikle yapıldığında asla his kaybı yapmaz.

Genital Estetik Ameliyatlar Nasıl Yapılır?

Ameliyatlar genelde hastane veya klinik ortamında yapılmaktadır. Genel anestezi, spinal veya epidural anestezi (belden uyuşturma),lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yöntemleri kullanılabilmektedir. Genital estetik ameliyatlarda kesi işlemi makas, bistüri, lazer veya radyofrekans cihazı ile yapılabilmektedir. Bu tür cerrahi işlemlerde cerrahın tecrübesi son derece önemlidir.

Genital Estetik Dışarıdan Belli Olur mu? İz Kalır mı?

Pek çok genital estetik uygulaması dışarıdan belli olmaz. Sadece bazı cerrahi müdahalelerde kesi uygulanması gerekebilir ve yapılan ameliyatın genişliğine ve doku iyileşme hızına bağlı olarak, doğru teknikle yapıldığında ya hiç iz kalmaz veya son derece hafif bir iz kalabilir. Fakat bu izin görünümü de zamanla azalacak ve dikiş bölgesi ten rengini alacaktır. Lazer teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen genital estetik uygulaması ise dışarıdan belli olmaz.

Genital estetikte kesi uygulanan yerde kalan dikiş izleri öncelikle kırmızı renktedir. Sonrasında zamanla solma meydana gelir ve bu izler ten rengini alır. Aynı zamanda zamanla görünümündeki belirginlik de hafifler. Genellikle izler iç çamaşırı içinde kalır. Dolayısıyla rahatlıkla mayo, bikini giyilebilir.

Genital Estetik Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmek Zorunda?

Her cerrahi ameliyatta olduğu gibi genital estetik yaptıranlar da belli süre bazı kurallara uymak zorundadır. Ameliyat sonrası verilen antibiotiklerin düzenli kullanılması, pansumanların yapılması, belli süre fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden uzak kalınması önemlidir. Genital estetik yaptıranlar, doktorlarının önerilerini dikkate almalıdırlar.

Vajinoplasti

Vajen daraltma ameliyatları, genital estetik ve kozmetik jinekoloji kapsamında ele alınmaktadır. Genişlemiş, bollaşmış vajinanın yeniden eski haline ve eski sıkılığa kavuşması için yapılan ameliyatlara ‘vajina daraltma ameliyatları’ denir. Genel ya da rejyonel anestezi altında gerçekleştirilen vajinoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 45 dakika ila 1 saat içerisinde tamamlanır. Bu ameliyatta genellikle vajinanın arka duvarından daraltma işlemi gerçekleştirilir. Ameliyat sonrasında kendiliğinden eriyen özel dikiş ipleri kullanıldığından dikiş alınmasına gerek olmaz. Klinik istirahat gerekmez. 6 hafta cinsel perhiz uygulanması gerekir. Ameliyat sonrasında birkaç gün boyunca hafif düzeyde kanama olabilir. Sonrasında kanama kesilecektir.

Kızlık Zarı Dikimi (himenoplasti) Sırasında Aynı Seansta Vajina Daraltma Ameliyatları da Yapılabilmektedir

İç dudak estetiği (labioplasti) ile birlikte aynı seansta vajinoplasti ameliyatları da yapılabilmektedir. Hatta labioplasti, klitoral hudoplasti, vajinoplasti ve perineoplasti operasyonlarının hepsi aynı seansta yapılabilmektedir. Böylelikle hem vajina hem de dış genital bölge estetiği eş zamanlı olarak düzeltilebilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı birçok nedenle yapılmaktadır. En sık yapılma nedenleri:

 • Cinsel ilişkide zevk alma: Vajina dokusu gevşeyip bollaştıkça, cinsel ilişkiden zevk alamama sorunu da beraberinde başlayabilmektedir. Vajinoplasti-Perineoplasti ameliyatı olan kişilerde gevşek ve genişlemiş vajinayı yeniden sıkılaştırmakta, vajina daha sıkı hale geldikçe, hem kadın ve hem de erkek eş cinsel ilişkide daha fazla zevk alabilmektedir. 
 • Cinsel ilişkide vajinadan gelen sesler: Gevşemiş ve bollaşmış vajinada cinsel ilişkide hoş olmayan seslerin gelmesi konsantrasyonu bozarak rahatsızlık verici olabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajinadan gelen bu sesler kaybolmakta veya en aza inmektedir.
 • İdrar torbası ve barsak sarkması düzeltme: Vajina daraltma ameliyatı sırasında hastada idrar torbası sarkması, idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) sorunları da eş zamanlı düzeltilebilmektedir. Genital organ sarkmaları (POP) kadınlarda öz güven problemlerine yol açar. Böylelikle cinsel uyarılma, libido (cinsel istek) ve orgazm problemlerine neden olmaktadır.
 • Özgüvende artış ve orgazm: Vajinadaki genişlik orgazmı zorlaştırabilmektedir. Vajina ağzının geniş görünmesi, hatta bazen vajina içinin dışardan görünmesi (‘vajginal gaping’) cinsel özgüveni bozabilmektedir. Aynı şekilde dar vajina ile erkek eşler de daha fazla haz almaktadır.
 • Sık vajinal enfeksiyonlar: Geniş vajina yapısında sahip, perine bölgesi doğum sonrası yırtılmış kadınlarda enfeksiyon sıklığı artmaktadır.

Labioplasti

labioplasti

Labioplasti kadının cinsel organından hoşnutsuzluğu nedeniyle yapılır. Büyük ve simetrik olmayan dudaklar bikini tayt giyildiğinde belirgin kabarıklık rahatsız edici olabilir.Normalde bacakları kapalı bir bayanda iç dudaklar dış dudaklar arasında görünmez. Eğer iç dudaklar büyük bir yapıya sahipse dış dudaklar arasından taşar ve estetik açıdan hoş olmayan bir görüntüye yol açar. Labioplasti ile sadece iç dudakların küçültülmesi sorunu çözer. Bu bölgenin dıştan çıkıntılı görünümü sosyal hayatı olumsuz etkiler. Ayrıca genital bölgenin nemli kalması nedeniyle sık mantar enfeksiyonları, sık vajinal enfeksiyonlara ve genital bölgede koku oluşumuna neden olabilir. Hijyenik sorunlar üretmektedir.Büyük ve sarkık iç dudaklar iç çamaşırı, kot pantolon ve tayt giyimi sırasında sürtünerek rahatsızlık verici olabilir. Cinsel ilişkide penisin vajinaya girişi sırasında gerilmeye bağlı olarak acı hissine ve  idrar yaparken ıkınma gereksinimine veya idrarın farklı yönlere giderek bacakları ıslatmasına neden olabilir. İç dudak sarkması ve büyümesi sürtünme nedeniyle ciltte tahrişe neden olmaktadır. Özellikle aktif spor yapan bayanlarda tahrişten dolayı sporu bırakma görülmektedir.Cinsel organını beğenmeme birçok cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Genital estetik kadının kendine olan güvenini arttırır. Cinsellikten daha çok zevk almasını sağlar.İç dudaklardaki sarkık görüntüyü ya da büyüklüğü gidermek amacıyla yapılan labioplasti ameliyatı genel ya da rejyonel anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık 40 ila 50 dakika içerisinde tamamlanan bu ameliyattan sonra vücutta kendiliğinden eriyen özel dikiş ipleri kullanılır. Sonrasında dikiş alınmasına gerek olmaz. Ameliyatın ardından 1 gün sonra duş alınabilir. Kısa bir süre antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanılır. Klinik istirahate gerek olmadığından aynı gün hasta taburcu edilir. Bu ameliyat ileride hamile kalmaya ya da normal doğum yapmaya engel teşkil etmez.

labioplasti-neden-yapilir

Labioplasti neden yapılır:

 • Büyük dudakların dışına taşan kalın, geniş, sarkık veya kırışık iç dudaklar.
 • Asimetri (Bir dudağın diğerine göre büyük olması).
 • İç dudakların uç kısımlarında renk koyulaşmaları ve kenar kısımlarında pürüzlü ve girintili çıkıntılı yapıların olması.

Labioplasti Ameliyatı Kızlık İle Alakalı mı, Bozar mı ?

Labioplasti ameliyatında kızlık zarı asla zarar görmez. Bakirelerde labioplasti yaptırabilir. Hatta genital estetik ameliyatı (labioplasti) kızlık zarı onarımı ( hymenoplasti) ile birlikte yapılabilir. İç dudaklar ve dış dudaklar dış genital bölgededir. Kızlık zarı ise vajina girişinin 1-2 cm içerisindedir. Yerleşim olarak iç ve dış dudakların kızlık zarıyla bir ilgisi yoktur.

labioplasti-sonrasi-nelere-dikkat-edilmeli
Labioplasti sonrasında nelere dikkat edilmeli?

 • Labioplasti sonrası mutlaka size verilen ilaçları (antibiyotik, ağrı kesiciler gibi) kullanmalısınız.
 • Labioplasti sonrası özel bir pansumana gerek yoktur. Labioplasti sonrası genital bölge temizliğinin ılık su ile önden arkaya doğru yapılması önerilir.
 • Genital bölgeyi kuru tutmak gerekir.
 • Labioplastiden 3 gün sonra banyo yapılabilir. Ancak küveti doldurup banyo yapmak yerine ayaktan duş almak tercih edilmelidir.
 • Labioplastiden sonra 1 ay kadar dniz ve havuza girilmemelidir.
 • Labioplastiden sonra 1 ay bisiklete, motosiklete binilmemelidir.
 • Labioplasti sonrası o bölgenin gerilmesine ve darbe almasına neden olabilecek sporlardan uzak durulmalıdır.
 • Labioplasti sonrası en az 1 ay cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

perineoplasti

Perineoplasti

Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinin estetiğidir. Genelde Perine bölgesi doğum anında yapılan kesilerin (epizyotomi) izlerinin fazla gözükmesi veya enfekte olarak iyileşen epizyotomi izlerinden dolayı olur veya bu bölgedeki cilt katlantıları, sarkmaları nedeni ile deformasyona uğrayabilir. Bazı durumlarda ise bu bölgede fazladan cilt katlantıları olabilir. Bu izler cerrahi özel tekniklerle yeniden şekillendirilebilir veya PRP uygulanrak yeniden hücrelerin ve ordaki skar dokusunun şekillenmesi sağlanmaktadır.

Büyük Dudakların Küçültülmesi, Dolgunlaştırma, Büyük Dudaklara Yağ Enjeksiyonu

Genital bölgede dış tarafta kalan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudakların (labio majus) normalden iri ya da sarkmış olması estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumda cerrahi olarak yapılan bir operasyonla iri ve sarkık görünümlü büyük (dış) dudaklar küçültülüp düzeltilmektedir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir çeşit labioplasti operasyonudur.  Bu operasyon  ile büyük dudaklar daha gergin ve düzgün bir görünüm kazanır.

Yapısal,sık kşloa alıp verme  veya yaşa bağlı olarak büyük dudaklarda çöküntüler ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılarak daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Büyük dudak dolgusu; vücudun başka bölgesinden ‘liposuction’ yöntemi ile alınan yağın, özel kanüller ile büyük dudaklara verilmesi işlemidir. Bu sayede normalden küçük veya kırışık görünümdeki büyük dudakların çok daha dolgun ve canlı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Büyük dudaklara HA (Hyaluronik asit) enjeksiyonu ile de dolgunluk sağlanabilmektedir.

genital-prp

O Shot © ve Genital PRP

Her iki işlem de kişinin kol damarlarından alınan kandan elde edilir. Uygulamada tıbbi olarak onaylanmış ADVANCED PRP (Trombositten Zengin Plazma) terapisi kullanılır. ADVANCED PRP özetle kanınızdaki pıhtılaşma hücreleri ayrıştırılı ve bu  hücreler  büyüme ya da diğer adıyla iyileşme faktörleri içerir; elde edilen kısım genital alandaki belirli bölgelere enjekte edilir. Bu pıhtılaşma hücreleri içerisinde ‘Growth faktör’ adı verilen pek çok büyüme faktörleri mevcuttur. Bu şekilde kolajenin oluşması ve dokunun yenilenmesi sağlanmaktadır.

Genital PRP vajina içerisine veya ‘vulva’ adını verdiğimiz dış genital bölgedeki büyük dudaklara yapılabilir. Böylelikle dokunun yenilenmesi ve gençleşmesi sağlanmaktadır.Ayrıca liken atrofikus, kronik vulvar dermatitler, vulvar vestibülit sendrom, ağrılı cinsel ilişki, vajinal sıkılaştırma, idrar kaçırma (inkontinens) ve vajinal kuruluk tedavilerinde de uygulanmaktadır.

O Shot© işlemi ise daha çok vajinanın duyarlı olan kesimlerine ve klitoris bölgesine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. O Shot©, uyarılmanızı, ıslaklığınızı ve genel cinsel durumunuzu iyileştirebilen klinik olarak ispat edilmiş, ilaç kullanılmayan ve cerrahi olmayan güvenli ve etkili bir uygulamadır.

Genital PRP ve O Shot © ince uçlu enjektörlerle uygulanıldığından hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Günümüzde O Shot © enjeksiyonları ve Genital PRP uygulamaları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması, hatta kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Bu işlem ile;

 • Klitoral uyarıyla daha fazla uyarılma
 • Vulvada (vajinanın dudakları) daha genç ve pürüzsüz cilt yapısı.
 • Sıkı introitus (vajinal açılım)
 • Daha güçlü orgazm
 • Daha sık orgazm
 • Artmış cinsel istek
 • Artan vajinal orgazm yeteneği
 • Disparonisi (ağrılı cinsel ilişki) olanlarda ağrının azalması
 • Doğal kayganlaşmada artış
 • İdrar kaçırmada azalma.

G Noktası büyütme (G Shot ©)

G noktası; klitoristen sonra kadınlarda en çok zevk veren bölgelerden biridir. Klitorisin devamı olduğu bilinmektedir. Vajinanın girişinden 2-3 cm içeride ve üst duvarda yer alır. G Noktası ‘vajinal orgazm’ (coital orgazm) ile ilişkilendirilmektedir. G noktası büyütme ‘G spot augmentation’ © veya ‘G spot amplification’ © olarak da bilinir. G noktasına özel iğnelerle dolgu maddesinin verilmesi işlemine ‘G noktası büyütme’ denilmektedir. G Shot © enjeksiyonları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması yönünde faydalar elde edilebilmektedir.

G Shot © ;

 • Daha sık orgazm
 • Artmış cinsel istek
 • Artan vajinal orgazm yeteneği
 • Disparonisi (ağrılı cinsel ilişki) olanlarda ağrının azalması
 • Doğal kayganlaşmada artış
 • İdrar kaçırmada azalma.

Pubis Estetiği

Pubis bölgesi kadınlarda büyük dudakların üste devam eden kısmıdır; üzeri tüylerle kaplı, altı yağ dokusundan oluşan üçgen şeklindeki genital bölgedir. ‘Mons pubis’ veya ‘Pubis Tepesi’ veya ‘Pubis Tümsekçiği’ gibi isimlerle de anılır. Pubis estetiği; ‘mons pubis estetiği’ veya ‘venüs estetiği’ olarak da bilinir. Mons pubis bazı kadınlarda normalden daha iri ve kabarık bir şekilde olabilir. Özellikle mayo, bikini, tayt giyimi sırasında rahatsız edici bir çıkıntı şeklinde kendisini gösterebilir.

Pubis estetiği ile pubik bölgedeki fazla doku cerrahi olarak küçültülüp inceltilebilir. Bu bölgedeki şişkinlik ya da düzensiz kabarıklıklar düzeltilebilir. Pubis bölgesi için liposuction, lazer lipoliz işlemleri de uygulanabilmektedir.

pubis-estetigi

Lazer ve radyofrekans ile  genital estetik uygulamaları ve tedaviler

Teknolojiye paralel olarak gelişen genital estetik kavramı, genital bölgede kullanılabilecek yeni lazer başlıkların geliştirilmesi ile hızlı bir ivme kazandı.

Genital estetik kavramının sadece ameliyatlarla yapılan işlemler olmaktan çıktığını ve ameliyatsız estetik tabiri ile özdeşleşen lazer ve radyofrekans gibi teknolojilerle bir adım daha öne taşınıyor. Bu sayede “downtime” denilen iş gücü kaybı ve ameliyat sonrası gerekli olan uzun iyileşme süresi minimize ediliyor. Böylece birçok hasta, uygulama sonrası sosyal hayatına hızlı bir dönüş yapıyor.

Karbondioksit (CO2) lazerler ile genital estetik

 • Lazerle vajina yenileme ve sıkılaştırma, daraltma (Lazer vajinal rejuvenasyon)
 • Lazerle idrar kaçırma (stres inkontinens) tedavisi,
 • Lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma,
 • Lazerle labioplasti operasyonu,
 • Lazerle genital bölge sıkılaştırma, dolgunluk,
 • Vajina içi ruga (mukozal katlantı) oluşturma,
 • Genital siğil tedavileri yapılabilmektedir.

Radyofrekans İle Genital Estetik

Günümüzde radyofrekans cihazları ile genital bölge estetik işlemleri de yapılabilmektedir. Genital radyofrekans (RF) cihazları ile:

Vajinal kanalın sıkılaştırılması ve cinsel hazzı arttırma, orgazm olamama problemi tedavileri, idrar kaçırma (stres üriner inkontinens) tedavisi, dış genital bölge dolgunlaştırma tedavileri uygulanabilmektedir. Genital estetik ameliyatları tüm estetik operasyonlar içinde en hızlı yükselme trendindedir. Her yıl ülkemizde ve tüm dünyada binlerce hastaya uygulanmaktadır. Kozmetik jinekoloji alanında yer alan bu operasyonların, genital bölge anatomi ve fizyolojisine hakim jinekolog hekimler tarafından uygulanması son derece önemlidir.

lazerle vajina yenileme ve sıkılaştırma, daraltma (Lazer vajinal rejuvenasyon)

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar, klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter. Bazen dış dudaklar, yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir.

Lazer teknolojilerinin gelişerek tıp alanlarında kullanılmasının yaygınlaşması ile vajina daraltma işlemi, genel anestezi gerektirmeden 15-20 dakika süren bir müdahale ile yapılabiliyor. Lazerle yapılan vajina daraltma işlemi hasta için son derece konforlu, ağrısız ve beklenilen etkiyi gösteren bir uygulama. Bu tür şikâyeti olan kişilerde yapılacak olan lazerle vajina yenileme ve sıkılaştırma işlemi, hem psikolojik olarak rahatlama sağlıyor hem de gevşeme sonucu oluşan cinsel isteksizlik gibi problemleri ortadan kaldırıyor.

Lazer İle Genital Bölge Beyazlatma

Genital bölgede iç ve dış dudaklarda cinsel ilişki ve hormonlara bağlı olarak zaman içerisinde renkte koyulaşma meydana gelir. Bu durum kadınlarda estetik açıdan hoşnutsuzluk yaratabilir. Uygulanan işlemle söz konusu rahatsızlık giderilir.

Karbondioksit lazerler ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 20-25 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini oldukça azaltacaktır. Sedasyon anestezisi (hafif uyku) ihtiyacı nadiren gerekmektedir.

İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin üstteki 'epidermis' tabakası soyularak alttan daha pembemsi ve parlak cild kısmı çıkmaktadır. Yani bir çeşit 'peeling' (cildi soyma) gerçekleşmektedir. Böylelikle genital bölge ağartma, beyazlatma sağlanabilmektedir.

Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir.

Etkinin daha net olarak görülebilmesi için bir aylık bekleme süresi vardır. İşlem ağrısızdır. Beyazlatma işleminden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

İşlem sonrası hekimin önereceği kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. O bölgede birkaç gün süre ile şişme (ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir. Bazen hafif düzeyde su toplanması da olabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Neden Lazer Teknolojisi?

Lazerli uygulamalar ameliyat kesisi ve dikişi olmadığı için daha çok tercih ediliyor. Ayrıca anestezi gerektirmiyor ve operasyonların hemen hepsi yüksek başarıyla tamamlanıyor. Uygulama süreci kısa olan lazer teknolojilerinde, komplikasyon riski ve yan etkilerine de rastlanmıyor.

Hem genital alan beyazlatılması hem de dolgunluk için genital sıkılaştırma eş zamanlı olarak (aynı seansta) yapılabilir. Böylece dolgunluk ve beyazlatma aynı anda sağlanmış olacaktır.

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplanması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Facebook
Instagram
Youtube
Spotify