Koryon Villus Biyopsisi

Koryon-Villus-Biyopsisi

CVS Testi Nedir?

Koryonik villi, gelişmekte olan plasentanın bir kısmıdır. Koryonik villus biyopsisi, gebelik sırasında genetik test yapabilmek için küçük miktarlarda koryonik villus alma işlemidir. Bazı özgün genetik hastalıklar için bebeğin gen ya da kromozomlarını test etmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Birçok sebepten dolayı CVS testi yaptırmanız önerilebilir.

  • Sizin veya eşinizin, çocuğunuza aktarabileceğiniz bir genetik hastalığa sahip olmanız.
  • Sizin veya eşinizin ailesinde, çocuğunuza aktarabileceğiniz bir genetik hastalığın olması.
  • Daha önce genetik hastalığı olan bir çocuğa sahip olmanız.
  • Gebelik sırasında yaptırdığınız her hangi bir testin (ultrason, ense kalınlığı taraması ya da kan testi gibi) sonucunda, bebeğinizin genetik bir hastalığa sahip olma riskinin yüksek olması.

CVS Ne Zaman Yapılır?

CVS genellikle gebeliğin 11 ile 13’üncü haftaları arasında yapılır.

CVS Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

CVS bebekle aynı genetik yapıya sahip olan plasentadan bir miktar doku alınması işlemidir. İlk olarak ultrason ile bebeğin ve plasentanın pozisyonu kontrol edilir. Sonrasında ince bir iğne yardımıyla karın bölgesindeki deri ve rahim duvarından geçilerek plasentaya girilir ve istenilen doku alınır. Ultrason iğnenin doğru yere girmesi için doktorunuza yardımcı olmak amacıyla kullanılır. İğne yardımıyla bir miktar doku alınır ve test için laboratuvara gönderilir.

CVS Ağrılı Bir İşlem midir?

Çoğu kadın CVS’ i gerçekte ağrılı bir işlem olmaktan çok rahatsızlık verici bir işlem olarak değerlendirmektedir.

CVS Testinden Sonra Ne Olur?

Biyopsi alımı sırasında işlemler hazırlık dahil 5–10 dk sürer ama plasentaya girme be biyopsi alma kısmı yaklaşık bir dk sürer. Test sırasında ve sonrasında size yardımcı olması için bir refakatçi getirmeniz önerilir. Testi takip eden birkaç gün kendinizi zorlamamalısınız. Ağır iş ve yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız.

CVS testi sonrası bazı kadınlarda damla şeklinde kanama ve periyodik kasılmalar görülebilir, bu normaldir. Eğer şiddetli kanamanız olursa, doktorunuza bildirmelisiniz. Kanamalar duruncaya kadar cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

CVS Testinin Riskleri Nelerdir?

CVS yaptıran kadınların düşük yapma riskinin olduğuna dair genel bilgiye rağmen gerçekte bu risk tecrübeli ellerde doğal düşük riskine benzerdir. Asıl risk be testin yapılmasını gerektiren durumdur.Bu durumun ne olduğuna bağlı olarak sonuç değişir. O yüzden işlemin yapılma nedeni ve işlemi yapacak perinatoloğun tecrübesi bu konuda daha belirleyicidir. 

CVS Testi Güvenilir midir?

Yaptırmayı düşündüğünüz genetik testin doğruluğu konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü testin güveni genlerdeki veya kromozomlardaki değişikliğin tipine bağlı olarak yapılacak teste göre değişmektedir. Nadiren hücre üretilemeyebilir veya çeşitli nedenlerle yeniden örnek alınması gerekebilir.

CVS Testi İle Bütün Genetik Değişiklikler Tespit Edilebilir mi?

Test sonuçları genellikle sadece test edilen durum hakkında bilgi verir. Nadiren diğer durumlarla ilgili sonuçları açığa çıkartabilir. Bütün genetik hastalıklar için genel bir test yoktur.

Test Sonuçlarını Almak Ne Kadar Zaman Alır?

Sonuçları almak için gerekli olan süre, hangi hastalık için test yapıldığına bağlıdır. Bazı durumlarda 1 ya da 2 gün sürebilir, fakat bazen de 2 ya da 4 hafta sürebilir. Eğer daha uzun sürerse, nedeni hücre gelişiminin daha fazla zaman aldığı anlamına gelebilir.

Facebook
Instagram
Youtube
Spotify