Menopoz Süresi

Menopoz-Süresi

Menopoz Yunanca men (ay) ve pausis (ara verme) köklerinden türetilmiş bir kelimedir. Menopoz yumurtalıkların aktivitesinin durmasına bağlı olarak, adet görmenin sonlanmasıdır.

Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 47 dir. Ancak menopoz yaşı sigara içimi, zayıf vücut yapısı, ağır fiziksel aktivite, yüksek rakımlı yerlerde yaşama gibi durumlarda öne gelirken çok çocuk sahibi olma, alkol tüketimi gibi durumlarda ötelenebilmektedir.

Menopozal geçiş ve menopoz döneminin kadınlardan üzerinde çeşitli şikayetlere sebebiyet verdiği bilinmekte olup en sık şikayetler arasında adet düzensizlikleri, sıcak basmaları, seksüel disfonksiyon, psikosomatik ve psikolojik değişimler yer almaktadır. Bunların dışında uzun dönemli olarak kemik erimesine önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

menopozBu süreçte günlük yaşam kalitesinin ciddi ölçüde azalması, hastaların seksuel fonksiyonlarının değişmesi çeşitli toplumsal ve ailesel problemlere yol açmaktadır. İlerleyen dönemlerde ise menopozun kemik üzerine yaptığı olumsuz etkilerden dolayı kendiliğinden gelişen kemik kırılmaları kişinin hayatını ileri derecede olumsuz olarak etkilemektedir.

Ancak menopoz sürecinin getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek olan tedavi yöntemleri mevcuttur. Özellikle hormon replasman tedavisi ile bir çok şikayet kontrol altına alınabilmektedir.

Bu süreçte olan kadınların yıllık jinekolojik muayene olmaları, kan biyokimya tetkiklerini, mammografi, kemik mineral dansite ölçülerini ihmal etmemeleri gerekir.

Verilecek olan tedavi ile beraber beslenme ve düzenli fiziksel aktivitenin yardımı ile bu süreçi rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Facebook
Instagram
Youtube
Spotify